Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O tendri na mýto bude rozhodovať súd

15.07.2008, 14:21 | SITA | mm

Vylúčené konzorciá Slovakpass, ToSy a Kapsch zažalovali Úrad pre verejné obstarávanie.

  • Tlačiť
  • 1

Konzorciá Slovakpass, ToSy a Kapsch zažalovali v pondelok na bratislavskom Krajskom súde Úrad pre verejné obstarávanie. Skupiny nesúhlasia s tým, že inštitúcia potvrdila rozhodnutie Národnej diaľničnej spoločnosti o ich vylúčení z tendra na elektronické mýto.

"Cieľom žaloby je nechať rozhodnutie úradu, ako aj predchádzajúce rozhodnutie obstarávateľa o našom vylúčení prekontrolovať súdom. Stále sa totiž domnievame, že dôvody vylúčenia z verejného obstarávania, a predovšetkým spôsob posudzovania ponúk, nie sú z právneho a vecného hľadiska v súlade so zákonom," konštatuje v stanovisku konzorcium Kapsch.

Skupine Slovakpass sa podľa jej zástupcu Petra Newoleho nepáči, že nemala žiadny prístup k informáciám a dokumentom, na základe ktorých úrad rozhodol. "Úrad neskontroloval, či členovia komisie Národnej diaľničnej spoločnosti sú experti a nezávislí, čo je povinnosť podľa zákona," zdôvodnil ďalej podanie žaloby na súde P. Newole.

Národná diaľničná spoločnosť postupne vylúčila z tendra na elektronické mýto pre údajné technické nedostatky tri zo štyroch konzorcií - ToSy, Slovakpass a Kapsch. Námietky konzorcií voči vylúčeniu zo súťaže Úrad pre verejné obstarávanie začiatkom júla zamietol.

Vo verejnej súťaži tak zostala len skupina Santoll, ktorá ako jediná ponúkla za výber poplatkov vyššiu cenu, ako ministerstvo dopravy pôvodne predpokladalo. Minister dopravy Ľubomír Vážny vyhlásil, že napriek tomu nevidí dôvod pre zrušenie tendra.  

O prípad sa začala zaujímať aj Európska komisia, ktorá požiadala o vysvetlenie dôvodov pre vyradenie konzorcií. Úrad pre verejné obstarávanie má v spolupráci s ministerstvom dopravy a Národnou diaľničnou spoločnosťou do konca júla tohto roka poskytnúť Bruselu odpoveď.

Tender je momentálne pozastavený, keďže Úrad pre verejné obstarávanie rozhoduje o ďalšej námietke konzorcia Kapsch. Skupina podala na úrade námietku na preverenie technických nedostatkov, pre ktoré bola vylúčená, a či nie sú aj problémami konzorcia Santoll. Rozhodnutie inštitúcie sa očakáva koncom júla tohto roka.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 1