Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Obama obíde Kongres, sprísni kontrolu a predaj zbraní. Ústavu vraj neporušuje

05.01.2016, 09:18 | ČTK

Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu bude odteraz požadovať licencie u všetkých osôb, ktoré predávajú strelné zbrane. Úrady budú častejšie a dôkladnejšie vykonávať kontroly pôvodu zbraní, informoval v pondelok Biely dom. V utorok B. Obama predstaví balík zamýšľaných legislatívnych opatrení na obmedzenie násilnej činnosti súvisiacej s držaním strelných zbraní.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Obama, USA, zbrane

Nové nariadenie sa týka všetkých predajcov zbraní, bez ohľadu na to, či tovar ponúkajú v kamenných obchodoch, na internete, na veľtrhoch alebo blších trhoch.

Americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová v pondelok povedala, že nedokáže odhadnúť, koľkých predajcov zbraní alebo kupujúcich sa nové smernice Úradu pre kontrolu alkoholu, tabaku, palných zbraní a výbušnín (ATF) budú týkať.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) o 50 percent posilní počet pracovníkov poverených kontrolami a najme viac ako 230 nových vyšetrovateľov a ďalšieho personálu, povedala L. Lynchová.

Neprehliadnite

Ďalších dvesto agentov a vyšetrovateľov má podľa predstáv B. Obmau najať tiež ATF. Títo ľudia majú zabrániť, aby zbrane skončili v nesprávnych rukách. Má byť tiež rozšírený zoznam ľudí s duševnými chorobami. Šéf Bieleho domu požiada Kongres, aby na tieto účely uvoľnil 500 miliónov dolárov.

Rozsah opatrení je však obmedzený a pohybuje sa v rámci existujúcich zákonov, poznamenala agentúra DPA.

B. Obama sa pokúšal presadiť prísnejšiu kontrolu zbraní už niekoľkokrát, naposledy po masakri v základnej škole v Newtown v roku 2012. Nikdy ale nezískal súhlas Kongresu ovládaného republikánmi, ktorí považujú právo na vlastníctvo zbrane za nedotknuteľné.

Prezident tiež čelí tvrdému odporu zo strany vplyvnej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA) a ďalším početným stúpencom názoru, že prístup občanov k zbraniam by nemal byť nijako obmedzovaný. Právo držať a nosiť zbraň umožňuje druhý dodatok americkej ústavy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Obama, USA, zbrane

Diskusia (0 reakcií)