Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Obama v poslednom prejave o stave únie zaútočil na Trumpa, IS i rakovinu

13.01.2016, 10:37 | ČTK

Na nápravu americkej politiky a spoluprácu medzi oboma politickými stranami vyzval vo svojom poslednom posolstve o stave únie americký prezident Barack Obama, ktorý okrem tradičného vytýčenie priorít pre tento rok načrtol svoje predstavy o budúcnosti po jeho odchode z úradu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Obama, USA

V čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými primárkami zároveň niekoľkokrát nepriamo kritizoval konzervatívnych republikánskych kandidátov. Venoval sa tiež boju s terorizmom, zahraničnej politike či budúcnosti zdravotnej starostlivosti.

Podľa B. Obamu je jedným zo sklamaní jeho siedmich rokov v Bielom dome fakt, že zášť a nevraživosť medzi demokratmi a republikánmi neklesla, ale vzrástla. Túto politiku je však potrebné „opraviť“, aby voliči, ktorí majú pocit, že prestávajú byť dôležití, znovu získali dôveru v politiku.

„Budúcnosť, ktorú chceme - príležitosti a bezpečnosť pre naše rodiny, rastúci životný štandard a udržateľná a mierová planéta pre naše deti - to všetko máme na dosah. Ale stane sa to, len keď budeme konať spoločne. Stane sa to len vtedy, keď povedieme rozumné a konštruktívne debaty," povedal.

V imigrantoch majú vidieť príležitosť

O tom, že americká ekonomika je na vzostupe, nemôže pochybovať vôbec nikto, vyhlásil prezident, ktorý krajinu pred siedmimi rokmi preberal v čase hospodárskej krízy. Američania však čelia prudkým zmenám, ktorých sa nemôžu báť, ale vidieť v nich príležitosť, povedal B. Obama v prejave, ktorý podľa analytikov vyznel podobne optimisticky, ako pri jeho nástupe do funkcie v roku 2009.

Nepriamo sa tak oprel do niektorých republikánskych kandidátov, najmä Donalda Trumpa, ktorý v kampani varuje pred tým, ako USA menia islamskí prisťahovalci.

„Preto je dôležité odmietnuť akúkoľvek politiku, ktorá útočí na ľudí len kvôli rase či viere. Toto nie je problém politickej korektnosti. Je to o pochopení toho, čo nás robí silnými. Svet nás nerešpektuje len vďaka nášmu arzenálu, rešpektuje nás vďaka našej rozmanitosti a otvorenosti a spôsobu, ktorým rešpektujeme každú vieru, „preniesol B. Obama, ktorý chce tento rok v USA prijať 10-tisíc sýrskych utečencov.

Voči D. Trumpovi sa vymedzila aj guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová, ktorá v tradičnej republikánskej odpovedi na posolstvo zhodnotila B. Obamu ako dobrého rečníka, ktorý zanechal veľa nesplnených sľubov.

„V dobe plnej obáv môže byť pokušením nasledovať volanie sirén tých najnahnevanejších hlasov. Tomuto pokušeniu musíme odolať. Nikto, kto je ochotný tvrdo pracovať, rešpektovať naše zákony a milovať naše tradície, by sa nemal v našej krajine cítiť nevítaný,“ vyhlásila dcéra indických prisťahovalcov.

Sľúbil zničenie IS

Američanom B. Obama zároveň sľúbil tvrdý boj proti Islamskému štátu, ktorý nazval „vrahmi a fanatikmi“, na ktorých zničení USA pracujú. Nabádal však, aby ľudia nepreceňovali hrozbu tejto radikálnej organizácie, ktorá podľa neho neohrozuje existenciu USA.

„Zatiaľ čo sa sústredíme na zničenie ISIL, prehnané tvrdenia, že ide o tretiu svetovú vojnu, im len hrajú do kariet,“ vyzval B. Obama k nepreceňovaniu dosahu organizácie.

Ako tradične sa prezident pri prejave k zhromaždeným členom oboch komôr Kongresu, vlády a ďalších inštitúcií obrátil na kongresmanov so žiadosťou o schválenie niekoľkých podľa neho kľúčových krokov. Podľa B. Obamu by zákonodarcovia mali dať zelenú okrem iného obchodným partnerstvám USA a 11 pacifických krajín (TPP), formálne posvätiť údery proti IS či zrušiť protikubánske obchodné embargo.

V časti venovanej víziám vzdialenejšej budúcnosti vzbudili zrejme najväčší potlesk sály slová o kampani, ktorá má podľa Obamových predstáv zbaviť USA rakoviny. „Kvôli našim milovaným, ktorých sme všetci stratili, kvôli blízkym, ktorých stále môžeme zachrániť, spravme z Ameriky krajinu, ktorá sa raz a navždy zbaví rakoviny,“ povedal prezident, ktorý na čelo kampane vymenoval viceprezidenta Joea Bidena a prirovnal ju k prvej americkej výprave na Mesiac.

Vyznenie jedného z posledných Obamových veľkých prejavov v prezidentskej funkcii dokresľovali hostia, ktorých si jeho manželka Michelle pozvala do sektoru vyhradeného prvej dáme. Sedeli tam okrem iných zástupcov sýrskych utečencov, človek majúci zásluhu na uznaní homosexuálnych manželstiev či jedna z prvých žien v elitnej vojenskej jednotke Rangers. Jedno miesto zostalo neobsadené ako symbol 30-tisíc Američanov, ktorí každý rok zomrú pri násilnostiach spojených s použitím strelných zbraní.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Obama, USA

Diskusia (0 reakcií)