Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obama vyzval na ďalšie rozpočtové škrty

08.08.2011, 21:29 | ČTK

USA podľa prezidenta vždy boli a budú krajinou s najvyššou úverovou bonitou

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Obama, USA

Americký prezident Barack Obama dnes po víkendovom znížení úverového ratingu Spojených štátov v Bielom dome vyzval k riešeniu fiškálnych problémov krajiny. Podľa neho je potrebná kombinácia rozpočtových škrtov, úpravy výdavkov na zdravotníctvo a reformy daňových zákonov. Prezident zároveň v prvom verejnom prehlásení po zmene ratingu uviedol, že trhy napriek nižšiemu hodnoteniu stále považujú USA za dôveryhodné.

Odkazoval pritom na pokračujúci záujem investorov o americké dlhopisy, vďaka ktorému dnes náklady Spojených štátov na požičiavanie si cez finančné trhy v porovnaní s piatkom dokonca klesli. Na Wall Streete ale kvôli obavám z vývoja ekonomiky USA a európskej dlhovej krízy pokračoval prepad. Nezastavil sa ani počas prejavu amerického prezidenta, ktorý mal podľa niektorých komentátorov okrem iného upokojiť situáciu.

B. Obama dnes povedal, že USA nepotrebujú ratingovú agentúru na to, aby sa dozvedeli, že potrebujú vyvážený prístup k znižovaniu deficitov. Problémy krajiny ale označil za riešiteľné. Zníženie ratingu im podľa prezidenta len pridalo na naliehavosti.

V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch chce preto šéf Bieleho domu aj s pomocou novej komisie v Kongrese, na založení ktorej sa už demokrati dohodli s republikánmi, hľadať ďalšie škrty vo výdavkoch. Zároveň sa chystá predstaviť ďalšie kroky na pomoc hospodárstvu a tvorbe pracovných miest. B. Obama zároveň vyjadril vieru vo vytrvalosť a schopnosti Američanov.

„Bez ohľadu na to, čo hovorí nejaká agentúra, Spojené štáty vždy boli a vždy budú krajina AAA,“ uviedol prezident.

Foto na titulke - TASR / AP

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Obama, USA