Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obchodoval s horúcim vzduchom, teraz otvára kryptoburzu

01.07.2018, 18:59 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Kryptotrh začal Rastislava Vasilišina lákať pred poldruha rokom. Cena za bitcoin sa začala šplhať nahor, koncom roka stál aj 20-tisíc dolárov, dnes padol na úroveň pod šesťtisíc. Napriek tomu R. Vasilišin tvrdí, že kryptoekonomika má väčšiu šancu na prežitie ako klasická.

  • Tlačiť
  • 7

Už štyri roky podnikáte v Singapure. Prečo práve tam?

Keď sme sa sťahovali, mali sme dosť veľkú firmu v Číne, ktorá pôsobila v piatich provinciách. V Číne sme však nechceli žiť. Ako najlepší v okolí Číny sa nám zdal práve Singapur, bol najbližší západoeurópskemu spôsobu života. Okrem toho sa tam veľmi dobre podniká, firmu založíte za 30 minút cez internet, majú nízke dane, nulovú korupciu a kriminalitu...

Keď hovoríme o firme, ktorú ste mali v Číne, ide o obchodníka s emisnými povolenkami? Ako tam trh s emisiami vyzerá?

V Číne sa tento biznis trocha utlmil. Mali tento rok spustiť národnú emisnú schému, ale rozhodli sa, že jej zavedenie posunú o dva roky. Je tam teda nejaký typ obchodovania, udržujeme svoje aktivity, ale nie je to, čo sme očakávali. Sme stále na trhu, ale trochu sme znížili obchody s povolenkami, lebo sa chceme sústrediť na kryptoveci.

Je toto dôvod prečo hľadáte nový biznis?

Na trhu s emisiami sme boli jedno desaťročie. To, čo sme celý čas hľadali a nevedeli nájsť, je možnosť, ako trhy a aktivity na nich prepojiť. V štandardnej ekonomike to však nejde, lebo v každej krajine musíte mať založenú a licencovanú dcérsku spoločnosť, každá burza má svoje pravidlá, všade ste regulovaní a idete podľa miestnych pravidiel.

Boli sme v štádiu, že buď nájdeme niečo iné, alebo utlmíme energobiznis a pôjdeme do dôchodku. Dovtedy, kým sme sa nestretli s kryptom. To bol začiatok roku 2017. Mňa osobne to veľmi vtiahlo. Pochopil som, že cez krypto sa dá niečo zmeniť. Blockchain ako decentralizovaná platforma pozná iba jeden trh – globálny – a ponúka úplne nové možnosti.

Neprehliadnite

Krypto je však niečo úplne iné ako energetika. Čo chcete zmeniť?

Nemyslím si, že je to úplne iné. Lebo nie sme 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy burza, Čína, emisie, kryptomena, Rastislaa Vasilišin