Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Obľúbený sekt padol za obeť ukrajinskému honu na sovietske dedičstvo

04.01.2016, 16:34 | ČTK | TREND.sk

Odhodlanie vysporiadať sa na Ukrajine do dôsledkov s dedičstvom bývalého ZSSR potvrdzuje rozhodnutie kyjevského výrobcu sektov, ktorý oznámil zmenu názvu populárneho nápoja Sovetskoje šampanskoje.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Značka známa aj v strednej Európe padla za obeť zákonu o likvidácii komunistického dedičstva z mája minulého roka. Ten si kladie za cieľ skoncovať so sovietskou minulosťou a zbaviť verejný priestor akýchkoľvek spomienok na ňu.

Značku obľúbeného sektu ale poznajú aj v zahraničí, a tak podľa ukrajinských médií vznikla otázka, či by radikálna zmena názvu nepoškodila odbyt. Výrobcovia preto zvolili svojrázne riešenie: do názvu vložili len dve ďalšie písmená. Sekt tak teraz nesie názov Sovetovskoje šampanskoje.

Zákonu je učinené zadosť a zákazník si možno zmenu ani nevšimne. Verejnosť si ale teraz láme hlavu, či slovo „sovetovskoje“ má jazykovo vôbec nejaký význam. Pojem „sovietsky“, ktorý sa v minulom storočí stal aj súčasťou názvu komunistického štátu, vznikol z bežného ruského slova „sovet“ čiže rada, ako sa za boľševickej revolúcie začali označovať mocenské orgány.

Nové rozhodnutie je možno šalamúnske, súvislosť sektu so sovietskou minulosťou je však podľa vinárskych historikov doložiteľná. O začatí výroby perlivého nápoja vraj rozhodol v roku 1936 sám boľševický diktátor Josif Stalin. Nariadením jeho politbyra sa vo veľkých sovietskych mestách vrátane Kyjeva začali stavať prvé továrne na výrobu sektu, ktorých produkcia sa postupne rozšírila aj do sveta.

V posledných rokoch existencie ZSSR sa Sovetskoje šampanskoje stalo jedným z hlavných vývozných artiklov krajiny. Aj dnes je Rusko jeho hlavným výrobcom, ročná produkcia sa podľa dosiahnuteľných údajov pohybuje okolo 220 miliónov fliaš. Predáva sa pod značkami Sovetskoje alebo aj Rossijskoje šampanskoje.

Kvôli medzinárodnej ochrane francúzskej obchodnej značky sa pritom názov smie prezentovať len v azbuke. Ako sa na trhu uchytí ukrajinské Sovetovskoje, nie je zatiaľ známe.

Uplatňovanie radikálneho ukrajinského zákona o „dekomunizácii“ mení v krajine názvy stoviek ulíc, obcí a miest, ktoré boli pomenované po sovietskych osobnostiach alebo symboloch komunizmu. V krajine už boli zlikvidované desiatky sôch sovietskych celebrít, dôsledkom zákona je aj zákaz troch ukrajinských komunistických strán.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1