Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obmedzenia v cestovaní vyčistili európsky vzduch. Úroveň škodlivín poklesla

25.03.2020 | TASR

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

25.03.2020 | martin33

Mozno preto, ze Greta dostala koronavirus :-)
https://zpravy.aktu...

25.03.2020 | zajo-

Hlavne, že niektorí zadubenci budú stále tvrdiť, že tento vypúšťaný CO2 sajrajt neovplyvňuje globálne otepľovanie, zmenu klímy, topenie ľadovcov, znečistenie, zamorenie, úmrtnosť, rakoviny atď.

25.03.2020 | November

tak teraz CO2 sposobuje dokonca aj rakovinu? Zda sa, ze treba pritvrdit, aby sme na seba pritiahli pozornost v dobe, ked si ludia nemusia vymyslat bubakov, lebo jeden je rovno za oknom.

25.03.2020 | martin33

A sakra, odteraz ked budem pit pivo alebo kolu, kde sa nachadza aj CO2 mi hrozi rakovina ? :-)

25.03.2020 | shaggy

Dokonca ťa môžu ľudia v tvojom okolí zažalovať za to, že na nich vypúšťaš rakovinotvorné látky :))

26.03.2020 | Anonym

... a čo potom taký metán - možno treba zakázať strukoviny ako potenciálnu biologickú/klimatologickú hrozbu

25.03.2020 | shaggy

Naopak, niektorí zadubenci sú natoľko zaslepení, že si ani len neprečítajú článok, v ktorom sa CO2 a otepľovanie nikde nespomína a spomenú v komentári nesúvisiace veci.

Tak nám povedz, ako si z tohto článku vyčítal to, čo tvrdíš ty? Vieš citovať tú časť, mýli zajko?
A máš starú príručku, už to nie je globálne otepľovanie, ale globálna zmena klímy. Mal by si ísť na ústredie po nové usmernenie.

25.03.2020 | Notiz

Darmo je. Gretu najvacsi znecistovatelia, politici a priemyselnici vysmiali. Tak kedze to nejde podobrotky tak to tu mame za takychto okolnosti. Nasej planete sa aspon ciastocne temporerne ulavi. To je skratka fakt.

25.03.2020 | November

Bolo by zaujimave vidiet o kolko klesla produkcia CO2 pri sucasnom poklese ekonomiky. A potom sa zamysliet nad tym, o kolko by asi poklesla ekonomika, keby sme znizili produkciu CO2 o tolko, o kolko by si predstavovala Greta a spol.
Myslim, ze hlavny prinos sucasnej situacie je v tom, ze kope ludi umoznila prehodnotit priority.

25.03.2020 | shaggy

Mne určite. Uvedomil som si, ako veľmi mi chýba konzumný život a že budem proti nanútenému klima-alarmizmu bojovať, ako len budem vládať.

26.03.2020 | Roman Kanala

Znížiť emisie tak, že prestaneme jazdiť a prestaneme vyrábať nie je dobrá cesta. Emisie znižovať treba, ale dá sa to aj bez toho, aby sme sa zriekli podstatnej časti komfortu, na ktorý sme zvyknutí.

Vo väčšine rozvinutých krajín je produkcia CO2 tretina domy, tretina doprava, tretina priemysel. Izoláciou domov sa dá ušetriť vyše polovice energie a drhá polovica sa dá získať zo slnka. Prechodom na hybridy sa dá eliminovať zbytočná produkcia pri zastavenom aute v zápche. Elektrifikáciou tratí a kamiónov sa dá znížiť spotreba nafty. Aj v priemysle je veľa rezerv, hoci menej, ako pri bývaní.

A všetko je to v súlade s neoklasickou syntézou. Že aj keď zabudnete na CO2, urobíte to preto, lebo to je ekonomicky výhodné.