Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obyčajný veliteľ? Západ je po atentáte v Iraku v pohotovosti

03.01.2020, 13:33 | Peter Habara | © 2020 News and Media Holding

USA vyzvali svojich občanov, aby opustili Irak, NATO je v pohotovosti, ropa zdražela a radikálne sily na Blízkom východe sľubujú pomstu. Teheránom pochodujú desaťtisíce zúriacich ľudí. To je vývoj iba niekoľko hodín po vražde vysokopostaveného iránskeho generálmajora Kásima Sulejmáního.

  • Tlačiť
  • 19

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

Prečo toľko rozruchu okolo smrti nejakého starého veliteľa, o ktorom drvivá väčšina sveta nikdy nepočula? Jeho vražda sa v praxi dá (voľne) porovnať s atentátom na prezidenta. Ak do tejto zmesi udalostí primiešame azda historické napätie medzi Iránom a USA v ich novodobej histórii, hneď je dôvodov na pozornosť viac.

Spravodajské služby o ňom často hovorili ako o druhom mužovi Iránu.

V skratke: v piatok skoro ráno (3. 1.) sa popri medzinárodnom letisku v Bagdade presúval malý konvoj áut. V jednom z vozidiel bol veliteľ iránsky Revolučných gárd, elitných ozbrojených síl krajiny, generálmajor Kásim Sulejmání.

Okrem neho zahynul pri útoku aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom.

Útok schválil priamo prezident Donald Trump bez konzultácie s Kongresom. Revolučné gardy zaradil Washington na zoznam teroristických organizácií, čím útok Biely dom obhajuje. Konvoj zasiahli rakety z bezpilotného lietadla, čo je pre americkú armádu a tajné služby momentálne bežný spôsob eliminácie nepriateľov.

Záber po útokoch na iránsky konvoj pri medzinárodnom letisku v BagdadeZdroj: TASR/AP

Prevencia

Iránske sily údajne chystali útoky na ciele USA a ich spojencov najmä v Iraku. V praxi sa azda aj bude dať overiť, či to tak skutočne bolo. Teherán sľubuje rýchlu a krvavú odvetu.

Už niekoľko mesiacov Irán pichá do osieho hniezda. Najprv 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 19