Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Keď sa aktivisti vzácne zhodnú s Ficom: Voda je strategická surovina

24.02.2016, 00:05 | Zuzana Devera | © 2016 News and Media Holding

Slovenská republika vedie s Európskou komisiou právny spor o pitnú vodu. Premiér Fico tvrdí, že jeho vláda považuje vodu za strategickú surovinu a ochranu pitnej a minerálnej vody od roku 2014 zaručuje slovenská ústava. Podľa Európskej komisie ústavný zákaz vývozu nezabalenej vody zasahuje do slobody voľného pohybu tovaru. Ficova vláda tvrdí, že ústavnou ochranou chce uchovať vodu ako strategickú surovinu pre ďalšie generácie. V tomto jej dávajú zapravdu aj prognostici a ochranári. Voda podľa nich bude patriť medzi strategické suroviny budúcnosti a je jedným z najväčších aktív Slovenska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy

EK, ochrana, spor, voda

„Pokiaľ budeme súčasťou vlády, pôjdeme na hranu, lebo ide o vodu. A ak ide o vodu, ide o všetko,“ vyhlásil premiér. Nevylučuje, že za zmenu charakteru vody z tovaru na strategickú surovinu nebude bojovať len Slovensko, ale aj iné krajiny.

Vláda Roberta Fica označila pitnú vodu na Slovensku za prírodné bohatstvo a strategickú surovinu. V decembri 2014 parlament schválil ústavný zákaz vývozu vody ako strategickej suroviny dopravnými prostriedkami alebo potrubím.

„Opakovane sme už vtedy varovali, že ak nebudú existovať pravidlá nakladania s pitnou a minerálnou vodou, môže dôjsť k nekontrolovanému vývozu vody do zahraničia,“ tvrdí Robert Fico. A keďže pravidlá nie sú stanovené jasne, Európska komisia už dostala sťažnosť od poľskej firmy, ktorá sa snažila cez potrubie vyvážať zo Slovenska minerálnu vodu na územie Poľska a tam ju dávať do fliaš a obchodovať s ňou. Na EK sa obrátila s tým, že Slovensko porušuje slobodu voľného pohybu tovaru na vnútornom trhu únie.

Právny spor

Slovensko sa s EK od decembra minulého roka sporí o tom , či je pitná voda tovar, ktorý si bude môcť hocikto zobrať a v cisternách alebo potrubím vyviezť za hranice krajiny, alebo to bude strategická surovina a národné bohatstvo, na ktoré sa budú vzťahovať úplne iné pravidlá.

„Brániť si vodné zdroje všetkými dostupnými opatreniami je právom každého štátu a nie až vtedy, keď je vody nedostatok. Má to význam predovšetkým vtedy, keď krajina zápasí s jej nedostatkom,“ povedal premiér Fico. Upozornil predovšetkým na to, že naše zásoby pitnej vody nie sú na území Slovenska rozdelené rovnomerne. V západnej časti jej máme prebytok, vo východnej málo.

Ak by sme od ústavnoprávnej ochrany vody podľa Fica pod tlakom Európskej komisie ustúpili, znamenalo by to precedens aj pri obrovských zásobách podzemnej pitnej vody, ktoré má Slovensko na Žitnom ostrove. Výsledkom by potom mohol byť neobmedzený a neregulovaný vývoz pitnej vody zo Slovenska.

Voda bude mať v budúcnosti strategický význam aj podľa riaditeľky Prognostického ústavu SAV Martiny Lubyovej. V strednej Ázii je podľa nej už v súčasnosti voda hlavnou položkou, okolo ktorej sa krúti politika, lebo jej majú veľmi málo. Preto pripúšťa, že v budúcnosti by voda mohla byť tým, čím sú aktuálne napríklad ropa a plyn. „Slovensko má z hľadiska vodných zdrojov požehnanú pozíciu. Voda je jedno z našich najväčších aktív,” povedala.

Biznis s vodou iba u nás

Európska komisia pripúšťa, že pitná voda nie je bežná komodita a štát má právo jej zdroje primerane chrániť. Slobodu voľného pohybu možno obmedziť z dôvodov ochrany životného prostredia, zdravia či bezpečnosti.

Slovensko je presvedčené, že nerovnomerne rozloženými zásobami pitnej vody na jeho území je táto podmienka splnená. Na východnom Slovensku je prevažne povrchová voda a podľa odhadov ministerstva životného prostredia tam bude v priebehu 10 až 15 rokov nedostatok pitnej vody.

Minister životného prostredia Peter Žiga tvrdí, že podnikaniu s vodou sa nebránime, ale nech sa deje na našom území a pod našou kontrolou. „Nezakazujeme vodu v spotrebiteľských obaloch. Ak má nejaká spoločnosť záujem postaviť plničku na území Slovenska, zamestnať našich ľudí a zaplatiť tu dane, podporíme ju v jej podnikateľských aktivitách. Ale sme zásadne proti tomu, aby nejaká spoločnosť urobila vrt, natiahla potrubie, vyviezla vodu do zahraničia a tam s ňou podnikala,“ prezentoval slovenské stanovisko šéf envirorezortu.

Vody bude stále menej

Nedostatkom vody bude podľa R. Fica v roku 2030 trpieť približne polovica povodí v EÚ. Preto by mala EK podľa neho rešpektovať, že pitná voda je národné bohatstvo a strategická surovina a každá krajina má právo prijímať opatrenia na jej vlastnú ochranu.

S týmito argumentmi vlády sa výnimočne stotožňuje aj popredný slovenský ochranár a poslanec NR SR Mikuláš Huba.

Za novelu ústavy síce v roku 2014 nehlasoval, ale bolo to na protest proti tomu, ako Ficova vláda otočila o 180 stupňov, keď podľa neho najprv chcela legalizovať vývoz vody a keď narazila na odpor, zakotvila jej ochranu v ústave.

Ochranu pitnej vody by už ale v ústave ponechal. Zároveň však upozornil, že Žitný ostrov ako zásobáreň pitnej vody by sme si mali chrániť ako oko v hlave, ale ani vláda to nerobí. Spomenul skládky odpadov či nedostatočnú reguláciu poľnohospodárskej výroby.

Ficova vláda na jednej strane ústavou chráni vodu, na druhej strane doteraz napríklad nestopla projekt štátneho Transpetrolu na výstavbu ropovodu Bratislava - Schwechat, ktorý mal pôvodne ropu z ropovodu Družba prepravovať do Rakúska priamo cez územie Žitného ostrova.

Až pod veľkým verejným tlakom jeho plánovanú trasu vlani odklonili na Bratislavu. Ropovod cez husto obývanú Petržalku však z bezpečnostných dôvodov odmieta hlavné mesto Bratislava.

Podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti je akýkoľvek variant trasovania ropovodu cez mesto rizikový. Odporcovia ropovodu Bratislava - Schwechat dokonca tvrdia, že po rekonštrukcii Adrie jeho výstavba nie je potrebná.

Voda v ústave

Čl. 4

(1)

Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Slovenská republika chráni a zveľaďuje toto bohatstvo, šetrne a efektívne využíva nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech svojich občanov a nasledujúcich generácií.

(2)

Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky cez hranice Slovenskej republiky dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území Slovenskej republiky a prírodnú minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území Slovenskej republiky a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a vody na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon.

Zdroj: Ústava SR

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy EK, ochrana, spor, voda