Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od čoho závisí výška hypotéky

14.05.2019, 00:00 | PR

Inzercia | Na prvý pohľad sa môže zdať, že získanie hypotéky je veľmi jednoduché. Porovnanie hypoték a vypísanie online žiadosti trvá pár minút. Samotné rozhodnutie banky, či vám bude hypotéka schválená, však také rýchle nie je. Banka si potrebuje overiť vašu finančnú situáciu.

  • Tlačiť

Čo banku zaujíma najviac?

Banka pred schválením hypotéky posúdi rizikovosť požičania peňazí a na základe rôznych parametrov vám určí výšku hypoúveru. Banky vám požičajú iba taký úver, ktorý dokážete pravidelne mesačne splácať aj pri zhoršení vašej finančnej situácie. Okrem príjmu zohľadňuje banka aj vaše výdavky, vek, typ zamestnania, profesijné zameranie, vzdelanie, počet vyživovaných detí a rodinný stav.

Od čoho závisí výška hypotéky?

Výška hypotéky aj samotného úroku závisí najmä od vašej bonity, inými slovami, od vašej schopnosti mesačne splácať hypotekárny úver. Veľkú úlohu však zohráva aj hodnota nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že čím lepšie znalci ohodnotia vaše nové bývanie, tým výhodnejšia hypotéka vás čaká.

Ako banka posudzuje bonitu?

Alfou a omegou pri posudzovaní bonity je výška vášho stabilného príjmu. Banka bude potrebovať potvrdenie o výške vášho príjmu za obdobie minimálne 6 mesiacov. V niektorých bankách sa môžete stretnúť s doložením výpisu z bankového účtu, kde vám zamestnávateľ posiela výplatu.  Ak podnikáte, v tomto článku si prečítate viac o tom, ako súvisí podnikanie a hypotéka.

Na čo si ešte dať pozor

Rozhodne si ustrážte svoje výdavky! Každá banka si preverí celkovú výšku vašich splátok (iné úvery, leasingy, poistenie a pod). Banku zaujíma, či vám po odpočítaní všetkých nákladov zostanú financie na mesačnú splátku hypotéky. Ak máte dlhy, finančné záväzky alebo exekúcie, vaše vyhliadky na nové bývanie sa môžu skomplikovať.

  • Tlačiť

Tagy PR články