Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od Michaloviec až po Bratislavu. Takto vyzerala protestná jazda farmárov

19.06.2018, 22:39 | TASR | Samuel Chrťan

Protestujúci farmári na traktoroch, ktorí v pondelok vyrazili z Michaloviec do Bratislavy a po ceste sa k ním pripojili aj farmári z ďalších miest, do hlavného mesta dorazili pred deviatou hodinou večer. Zdržali ich policajti pri Senci, prinútili ich vysypať vlečku naplnenú senom.

  • Tlačiť
  • 2

„Pôjdeme spoločne v kolóne starou Seneckou cestou, Rožňavskou, Bajkalskou, Prístavnou, Mostom Apollom na Tyršovo nábrežie,“ opisovala cestu v utorok podvečer koordinátorka protestnej akcie Lucia Gallová.

Po príchode do Bratislavy farmárov vítali desiatky ľudí, pozývali ich tam iniciatívy Za slušné Slovensko a Nie je nám to jedno. Ako dlho farmári zotrvajú na Tyršovom nábreží podľa slov koordinátorky protestu závisí od politických rokovaní. V Bratislave sa môžu zdržať aj viac dní.

„Bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky bude zabezpečovať zvýšený výkon služby hliadok dopravnej polície,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková. Policajti budú podľa jej slov dopravu usmerňovať podľa vzniknutej dopravno-bezpečnostnej situácie a prijímať opatrenia podľa počtu traktorov i situácie na cestách hlavného mesta.

Neprehliadnite

Protestnou jazdou chcú farmári apelovať na urýchlené riešenie ich roky sa vlečúcich problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Z nej považujú za kľúčové vytvorenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu „agrokobra“, ktorý prešetrí prípady utláčaných farmárov.

Ďalej dôrazne žiadajú zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah. Za kľúčové považujú tiež vytvorenie korektných a transparentných pravidiel prideľovania pôdy. Počas protestu budú tiež upozorňovať na dôležitosť malých a stredných farmárov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy farmári, protest