Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od vrcholu až na samé dno: čím si prešiel Pavol Rusko, odkedy predal Markízu

Pavol Rusko, v dávnych časoch vplyvný muž biznisu, médií a politiky, skončil bez peňazí na dne. Čelí nielen obvineniu z vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej, ale prišiel aj o peniaze za Markízu a figuruje vo viacerých sporoch a policajných vyšetrovaniach.

24.10.2017, 13:33 | zp | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Bolo to pred viac než desiatimi rokmi, keď Pavol Rusko predal svoj podiel v Markíze. Pre Mediálne.sk neskôr uviedol, že bol k tomuto rozhodnutiu donútený. Tvrdil, že bol v nepriazni vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu a jeho vplyv v licenčnej rade by pre Markízu znamenal nepredĺženie licencie.

P. Rusko sa s M. Dzurindom krátko predtým rozišiel politicky, keď musel pre kauzu pochybných zmeniek opustiť kreslo ministra hospodárstva. Jeho politická strana ANO sa rozpadla a skončila.

Za dvadsaťpercentný podiel v televízii Markíza mal jej zakladateľ podľa svojich slov dostať nižšiu sumu ako bola jeho skutočná trhová cena. Spomínalo sa okolo desať miliónov eur.

Peniaze chcel investovať do podnikania. A hoci rozbehol viacero biznisov, ani v jednom neuspel. V súčasnosti jeho meno figuruje už len v jedinej spoločnosti Royal Invest Slovakia. Predmetom jej podnikania bola kúpa a predaj nehnuteľností, podľa posledných zverejnených účtovných závierok mala nulové tržby a bola zadĺžená.

Zle investované milióny

Medzi prvú nepodarenú Ruskovu investíciu patrila pôžička podnikateľovi Davidovi Dočekalovi, ktorý bol v tom čase manželom markízackej hviezdy Anety Pariškovej. V roku 2006 mu požičal takmer 120 miliónov korún (necelé štyri milióny eur).

Pavol Rusko na súdeZdroj: Tony Štefunko / NMH

„Mal ich investovať a zisk, ktorý by prevyšoval úročenie, mal byť jeho,“ spomínal vtedy P. Rusko. Pôžičku nikdy späť nevidel. Roky sa s Dočekalom súdil, ten tvrdil, že niekdajší mediálny magnát mu milióny daroval. A P. Rusko sa nevedel preukázať zmluvou, ktorá by potvrdzovala jeho verziu. Tá sa stratila, podľa neho ju niekto ukradol.

P. Ruskovi nevyšli ani ďalšie obchody s biopalivami či s pílou. Dlhší čas potom o ňom verejnosť nepočula.

Obvinený v Gorile

Vynoril sa znovu až v roku 2012, keď sa prekvapivo stal prvým obvineným v kauze Gorila. Spis, ktorý sa objavil na internete pred voľbami 2012, mal byť údajným prepisom rozhovorov medzi vplyvnými ľuďmi, politikmi a majiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Zaznamenávala ich SIS.

O P. Ruskovi v ňom nebola takmer ani zmienka. Podľa Gorily sa mal s finančníkom stretávať jeho nástupca vo funkcii Jirko Malchárek. Napriek tomu mal P. Rusko na krku obvinenie z podvodu pre údajne nevýhodnú privatizáciu bratislavského Paroplynového cyklu, ktorý ovládla Penta. Vyšetrovatelia škodu vyčíslili na 42 miliónov eur a P. Ruskovi hrozilo až 12 rokov väzenia.

Marián Kočner, Pavol RuskoZdroj: TV Markíza/Smotánka

Polícia dávala P. Ruskovi ako bývalému ministrovi hospodárstva za vinu, že nepredložil na vládu analýzu, ktorá by potvrdzovala nevýhodnosť predaja. „Prosím? Mňa obvinili?“ bola Ruskova prvá prekvapená reakcia.

O svoju slobodu sa však dlho báť nemusel, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Marian Kočner, Markíza, Pavol Rusko