Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odchod z EÚ bez dohody môže byť pre Britániu začiatkom dlhej a veľkej neistoty

07.09.2019 | TASR

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

07.09.2019 | Európan

Ani veľká ani dlhá neistota nebude.

08.09.2019 | youri

OK, a co to teda znamena v kontexte faktu, ze EU v podstate nadiktovala UK dohodu robiacu z UK vazalsky stat EU a odmieta dalsie vyjednavania a pripadnu novu dohodu, cim vlastne UK nuti do tvrdeho Brexitu?
Bola ta dlha a velka neistota spolu s poskodenim ekonomiky UK od zaciatku cielom EU? Je to snad trest, ktory caka kazdu jednu krajinu, ktora sa odvazi opustit eurosektu?

08.09.2019 | zajo-

Brexit bude trvať do konca sveta...

08.09.2019 | youri

Neboj nebude. Ako dlho myslis, ze s takymto pristupom k demokracii EU prezije?

08.09.2019 | traderinvestor

NEDALO mi nereagovať.

Takže si zhrnme, čo my Europania máme:
a/ europsky trh s veľkosťou 500 milionov obyvateľov
b/ zákony ,kde sa dodržujú patenty a investície podnikov sú chránené , napr. na rozdiel od takej číny, kde ešte aj Babiš sám zažil ako ho jeho riaditeľ v činskej firme okradol, s jeho peniazmi si založil vlastnú fabriku a vdaka nefunkčnosti zákonov v čine začal dodávať on Babišovým odberateľom - článo sa dá dohľadať, Babišova strata 200 mil. ps: čo malé firmy, ktoré vyrábajú výrobky, a nemajú 200 mil na spláchnutie ? v EU sú chránené
c/ 1 europsky pas pre výrobok - podnikateľovi schváliť štátny orgán predaj výrobku, môže predávať v celej EU, odpadajú náklady na schvalovanie, zastupovanie a zdlháve adminitrovanie v ostatných 27 krajinách =) podpora chlavne pre menšie firmy, ktoré nemajú miliony na spláchnutie
d/ vymáhanie pohľadávok - europsky exekučný príkaz platný vo všetkých krajinách EU, výborné pre menšie firmy, ktoré opäť nemajú miliony na súdenie sa s krivým podnikateľom
e/ 1 mena - extrémne výborné pre exportérov v rámci EU, pretože riziko, že firma bude predávať so stratou svoju výrobu pretože mena oslabila alebo jej výrobok je ťažko predajný lebo mena silno posilnila je veľmi nepríjemne, veľmi by o tom vedeli hovoriť švajččiarke firmy pri skokovom posilnení franku alebo aktuálne straty podnikateľov, ktorí predávali v Turecku.
f/ žiadne clá, voľný pohyb tovaru a služieb !! Znižovanie nákladov, čo podporuje rozvoj stredných firiem.

A táto , žiaľ podľa vás EUROSEKTA, má sa zahrať na hlupákov a povedať, pokorne nám prepáčte, zoberte si, čo potrebujete a my budeme vdační , že chcete zostať.

Fakt za tak lacno by ste predali vlastný trh?????

Od vás by som chcel kupovať potom.

08.09.2019 | youri

Eurosektou to nazyvam podla toho, ake "jednoduche" je z nej vystupit.
Zatial to vyzera tak, ze to eurosekta dostane co chce, zatial co UK nedostane vobec nic.

Dal si argumenty ako "za komunistov mali vsetci robotu a na uliciach neboli bezdomovci"

a) a co zvysok sveta?
b) v UK sa po Brexite iste prestanu dodrziavat patenty. EU je jediny dovod, preco europske krajiny dodrziavaju patenty. Nebyt EU europske krajiny by mali k dusevnemu vlastnictvu vztah ako treti svet.
c) bez toho ekonomika UK urcite zakape, tak isto ako bez toho zakapala ekonomika Japonska, Kanady, Juznej Korey atd. atd.
d) vid bod c
e) UK nema Euro. Mimochodom ani Svedi a Dani. Myslis, ze predali lacno vlastny trh (cokolvek si tym myslel)?
f) ziadne cla medzi 27 statmi. A co zvysok sveta?

Za komunistov mali vsetci robotu. Ale ked sme pred 30 rokmi na namestiach strngali klucmi, islo tam o nieco ine, pravda?

08.09.2019 | traderinvestor

Je evidentné, že ANI 1 argument není vdaka za VLASTNY TRH, ale emocionálne PLUTIE na prácu ľudí, ktorí rokmi vybudovali niečo pre lepší život v EU.

08.09.2019 | traderinvestor

V podstate nie je o čom diskutovať, EU není záchranca a ani nemá povinnosť, aby DANE OBČANOV EU / pretože štát má peniaze iba z daní z ničoho iného/ sa používali na rozvoj iných krajín, aby tieto krajiny mohli úspešne konkurovať EU firmá a obrať EU ľudí o prácu, pretože ich výrobky budú konkurencieschopnejšie (vid čína)

Takých zákazníkov, ktorí prídu napr. k predajcovi autá a povedia, že kúpia auto nie za predajnú aktuálnu cena, ale o 20% drahšie je málo. A to budú vedieť všetky podniky sveta.

Ale ked z rovnice odoberie predaj, lebo DNES iba predajom sa dájú legálne zarobiť peniaze firiem, tak hned obraz diskutie , môže byť že EU týra UK, lebo oni sa

ps: načo by niekto vystupoval z EU, ked mu to pomáhať lepšie živiť rodinu a hlavne ma prístup k omnoho lepším službách, aké má 90% Ruska, 80% Azie, 99% Afriky a 90% Južnej ameriky - inak asi všakde ked vkročila socialistická noha.

Jeden príklad z roku 2012, škoda že ste tu asi neboli, pretože v Grécku zuril štátny krach vdaka kupovanie su voličov - väčšinou sa investovalo do spotreby, prejedli sa peniaze. Ked Gréci vydierali ešte aj referendom, tak úplne niečo iné sa dialo v EKONOMIKE - lode v prístave Pireus stále naložené tovar, ale firmy brali iba CASH , žiadna faktúra, a v tom čase nie že v lekárnach, ale v NEMOCNICIACH dochádzali lieky, pretože farmaceustické firmy aj tie z Anglicky (Glaxo , atd ) nedodávali, ked nedostanú zaplatené, pretože NIKTO nebudú chcieť mať straty, len preto, lebo politici vedia krásne rozprávať.

Pri politikoch je inak krásne, že NIKDY NEHOVORIA o čierny, zlý scénaroch, tie väčšinou zľahčujú.
Chcel by som vidieť takého riaditeľa firmy, ktorí toto bude hovoriť zodpovednému akcionári.
Myslím, že by to skúsil raz.

08.09.2019 | youri

Netusim, co myslis slovom VLASTNY. PO Brexite bude mat UK VLASTNY TRH.
Asi sa ti ludia mali SNAZIT viac. Nemuseli by v EU riesit ODCHOD jednej krajiny.

Aj my sme v 89-tom NAPLULI na pracu dvoch generacii PROLETAROV, ktori rokmi vybudovali nieco pre lepsi zicot v RVHP.

No PLACEM.

09.09.2019 | HlasNaHlas

EÚ je jednoznačne dobrý projekt, už len z hľadiska slobody pobytu občanov, tovaru a peňazí, nehovoriac o tom, že bez EÚ by tu nebol ani kilometer novej diaľnice či železnice, ba ani jediného investora zo zahraničia (nemyslím pravda ruských "investorov"). A za minútu hovoru by sme naďalej platili 50 centov za minútu pri vnútroštátnych hovoroch, pravda, pán telekom?

A k yuriho proletárom len toľko, že to boli otroci, ktorí by si iste radi vybrali normálnejší život, nebyť režimu, ktorý ti dosadila ruská čižma. Ak by tu rusov nebolo aj si ch komunizmom, patrili by sme k zakladajúcim člnom EÚ aj NATO, boli by tu platy a pravdepodobne aj systém ako v Nemecku, či Británii, naši starí rodičia a rodičia by ovládali cudzie jazyky (nemyslím iba ruštinu) a vďaka odborom ako v bežných štátoch by tu bol aj rozvinutý sociálny systém.

Mám problém iba s titulkom článku. Správne by mal znieť:
Odchod z EÚ bez dohody môže byť pre Slovesnko začiatkom dlhej a veľkej neistoty

09.09.2019 | youri

Mozno bol, nez sa z neho stal byrokraticky antidemokraticky moloch, rozhodujui este aj o krivosti uhoriek.
A urcite by bez EU nebol ani kilometer dialnic, zeleznic a ani jediny investor. Lebo nikde mimo EU sa nestavaju dialnice, zeleznice a neprichadzaju investori. Podla mna by tu bez EU nebolo ani dost vzduchu na dychanie.

Briti si tiez vybrali. A co im to je v EU platne? A o 40 rokov si nasi potomkovia budu rozpravat o tom, co by bolo, keby sme neboli v EU.

09.09.2019 | HlasNaHlas

Určite tí potomkovia vychovaní naším školských systémom budú tvrdiť, že bez Slovenska a Slovákov by nevznikla európska únia, ba ani by nepovstal svet a nenarodilo by sa ľudstvo.

Nehovorím, že nikde by nebol ani ten kilometer, diaľnic yuri. Hovorím, že iba na Slovensku. A pod ten ani kilometer dodávam, že možno by sa ich pár postavilo, aby sa malo čím argumentovať. Veď aj za deda Mečiara sa ich niekoľko postavilo. Boli to tie najdrahšie diaľnice v EÚ (cena na km). A boli by ešte drahšie, a ešte horšie, nebyť EÚ. S takých chorvátskom sa to nedá ani porovnať, tí nás v rýchlosti a kvalite výstavby dávno predbehli, jednoducho preto, že sa tm menej kradne. Pretože my máme "slovenské špecifiká", t. j, že každý kradne kde sa dá, okrem niekoľkých ľudí, ktorým vzdávam česť. A práve na to je dobrá Únia, že na na bačovskú chamraď pod Tatrami aspoň trocha dohliada. A to nehovorím o konkurzoch, resp. zmluvách s " priamo vybratým podnikateľským subjektom", o prepojení mafie s vládnymi špičkami atď atď. Ak by do týchto proscesov nezasahovala EÚ, už dávanoby tu bolo Albánsko, Venezuela alebo Brazília (a možno už aj je napriek pôsobeniu EÚ, lebo pravda o zbojníckej tvorivosť slovenských "elít" sa iba pomaly vyplavuje na povrch). Prečítaj si knihu Vlastnou hlavou, a zistíš o kolobehu európskych peňazí na Slovensku podstatne viac.

09.09.2019 | youri

Nefetuj.

"nehovoriac o tom, že bez EÚ by tu nebol ani kilometer novej diaľnice či železnice, ba ani jediného investora zo zahraničia".
A ja dodavam, ze bez EU by tu nebolo ani dost vzduchu na dychanie.

09.09.2019 | HlasNaHlas

Yuri, bez EÚ by sa Slovensko jednak zvrhlo na guberniu bez akejkoľvek demokracie (s EÚ ju musia naši politici aspoň zahrať, ako herci v divadle) a strašne by schudobnelo. A ešte chcem štipľavo dodať, keď tak túžite po skutočnej slobode bez väzenia európskych národov, tak sa vybehnite nadýchať slobodného vzduchu do Ruska, Sýrie, Venezuely, Iránu, Pakistánu a podobných krajín. Verím, že by ste sa čoskoro vrátili.

Alebo chcete ísť do Švajčiarska alebo do Británie či Luxemburska, USA či Kanady? Nech sa páči, už na Vás čakajú s chlebom a soľou.

09.09.2019 | youri

Samozrejme s EU na vecne casy a nikdy inak. Este aj tu Caputovu nam zrejme dosadila EU, lebo ako pises Slovaci su v podstate zvierata neschopne urobit jedine spravne rozhodnutie. Keby sme pred rokom vystupili z EU, v poslednych prezidentskych volbach by sme urcite zvolili Kotlebu.

Na co ist do Ruska alebo Venezuely, ked staci pockat par rokov a budem to mat priamo tu v EU? Na co ist do Syrie , Iranu a Pakistanu, ked nam sem EU o par rokov natlaci miliony Syrcanov, Irancov a Pakistancov?

A preco ty nejdes niekam do pr de le. Preco tu zijes s tymito zvieratami tu na Slovensku?