Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odmeny pre finančných sprostredkovateľov sú pre klienta záťažou. Kažimír chystá zmeny

23.03.2018, 13:50 | SITA

Ministerstvo financií SR chce stanoviť pravidlá finančným sprostredkovateľom a finančný trh tak čakajú viaceré novinky. Novelizovať by sa mali zákony o poisťovníctve, o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, o dohľade nad finančným trhom, o spotrebiteľských úveroch a iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ako aj zákon o úveroch na bývanie.

  • Tlačiť
  • 6

Cieľom je podľa rezortu financií zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. Novelu zákona o poisťovníctve predkladá rezort do medzirezortného pripomienkového konania.

Záťaž pre klientov

Klienti komerčných bánk a poisťovní by mali mať k dispozícii formuláre, ktoré im poskytnú informáciu o hlavných položkách vstupujúcich do ceny finančných produktov. V rámci regulácie odmeňovania finančných sprostredkovateľov nepôjde podľa vyjadrení ministerstva len o poistky, ale pôjde aj o sprostredkovanie úverov, či už spotrebných alebo hypoték.

Neprehliadnite

„Treba si uvedomiť, že odmeny pre týchto sprostredkovateľov sú často veľkou záťažou pre klientov. Náš pohľad na túto reguláciu je najmä z pohľadu ochrany spotrebiteľov,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

V rámci novely sa hovorí aj o regulácii výšky odkupnej hodnoty v životnom poistení. Malo by sa tak podľa ministerstva financií zabrániť tomu, aby klient znášal v prvých rokoch všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy.

Maximálne raz ročne

Zaviesť by sa mala maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru a úveru na bývanie. Rezort financií ju stanovil na 1,5 % zo sumy sprostredkovaného úveru. Táto suma by mala byť sprostredkovateľovi vyplácaná raz ročne, počas obdobia troch rokov v rovnakých splátkach.

Zároveň novela upravuje spôsob výpočtu ročných príspevkov pre samostatných finančných agentov, tak aby sa jednotlivé subjekty podieľali na príspevkoch spravodlivejšie.

K sprehľadneniu pravidiel by podľa ministerstva financií malo prispieť aj poskytovanie informačnej tabuľky obsahujúcej údaje o poskytovateľovi spotrebiteľského úveru, resp. úveru na bývanie, ako aj výšku odmeny finančného agenta. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2019.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Peter Kažimír, sprostredkovanie, sprostredkovatelia