Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odsúdený za korupciu prehovoril o úlohe Ficovho priateľa Výboha

04.10.2016, 09:51 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Český lobista Marek Dalík, ktorý bol odsúdený za korupciu v kauze nákupu obrnených vozidiel pre českú armádu, prehovoril. V spovedi, ktorú na pokračovanie zverejnil český mesačník Neovlivní opísal aj to, akú úlohu v prípade zohral slovenský podnikateľ Miroslav Výboh.

  • Tlačiť
  • 1

M. Dalík, bývalý tajomník expremiéra Mirka Topolánka (ODS), sa rozhodol porozprávať svoju verziu korupčného prípadu tesne pred nástupom do výkonu trestu. Súd ho uznal vinným za to, že si mal vypýtať úplatok 18 miliónov eur a vybavovať, aby česká vláda podpísala zmluvu na nákup Pandurov.

Neprehliadnite

Mesačník Neovlivní, ktorý vydáva známa česká investigatívna novinárka Sabina Slonková zverejnil prvú časť jeho výpovede v letnom dvojčísle, ďalšiu len minulý týždeň.

Lobista pre Neovlivní tvrdil, že čiastka nemala byť pre neho, ale išlo o „kontrakt pre M. Výboha“ na zastupovanie firmy, ktorá obrnené vozidlá Pandur predávala. M. Výboh je na Slovensku známy z prostredia armádneho biznisu aj ako blízky priateľ premiéra Roberta Fica.

Ako to celé začalo

Český lobista uviedol, že v súvislosti s Pandurmi nemal od začiatku dobrú skúsenosť. Po voľbách v roku 2006, víťazných pre ODS, za ním prišiel kamarát s odkazom od iného lobistu - Pavla Musela, ktorý v tom čase zastupoval výrobcu Pandurov.

Odchádzajúci minister obrany Karel Kühnl nechcel podpísať zmluvu na kúpu vozidiel, ktorú schválila ešte Paroubkova vláda. M. Dalíkovi sľubovali peniaze, ak to zariadi.

Prvýkrát M. Dalík u svojho šéfa M. Topolánka neuspel. Išiel však za ním znovu. „Presvedčil som ho, že nemôže nič stratiť, keď povie K. Kühnlovi, že to môže podpísať,“ konštatoval M. Dalík. Projekt bol megalomanský, ale od začiatku mali variantu, že sa upraví a obrnencov napokon kúpia menej.

M. Topolánek sa podľa neho napokon spojil s K. Kühnlom. Ten sa chcel stať veľvyslancom v Chorvátsku, na čo potreboval súhlas budúceho premiéra M. Topolánka. Zmluvu teda podpísal.

Český lobista tvrdí, že na základe ústnej dohody mal za vybavenie podpisu zmluvy dostať desať miliónov českých korún. „Bol som pripravený to normálne vyfakturovať ako lobing,“ spresnil pre Neovlivní M. Dalík. Žiadne peniaze však napokon nedostal a cítil sa podvedený.

S Výbohom ho dal dokopy poradca Zemana

S Pandurmi sa potom stretol znovu v roku 2007. „Začal sa na to pýtať M. Výboh,“ dodal . S M. Výbohom podľa neho M. Topolánka zoznámil Martin Nejedlý, poradca prezidenta Miloša Zemana. „M. Nejedlý začal organizovať schôdzky s M. Výbohom a R. Ficom, ktorých bolo niekoľko,“ spresnil.

Neskôr sa podľa neho dohováral M. Topolánek už priamo s R. Ficom, telefónom. Tvrdí, že M. Výboh chcel získať kontrakt na zastupovanie firmy, ktorá vyrábala Pandury a nahradiť vtedajšieho zástupcu P. Musela. Kúpu obrnených vozidiel mala riešiť aj slovenská armáda.

„Tiež im chcel pomôcť urovnať vzťahy s vládou M. Topolánka a plniť tú úlohu, čo mal P. Musela. To znamená, nahradiť ho ako lobista,“ podčiarkol M. Dalík. Pandury mala dodávať rakúska zbrojovka Steyer, respektíve jej materská americká firma General Dynamics.

M. Dalík pre Neovlivní ďalej hovoril, že on si žiadny úplatok 18 miliónov eur nevypýtal. Len potvrdil, že M. Výboh je tá správna osoba, s ktorou by mali hovoriť. Čiastka mala zodpovedať odmene pre lobistu, ale vtedy o tom ani nevedel.

„Ja ani neviem, ako by som tú čiastku vymyslel. Vtedy som nepoznal výšku Muselovho kontraktu, dozvedel som sa ju až z rakúskeho spisu. M. Výboh ju proste vedel už vtedy, tu Muselovu, alebo bola nejaká generálna.“ Podľa neho však výmena lobistu P. Musela za M. Výboha „neklapla,“ odmietli ho.

Dalík sa cíti ukrivdený

M. Dalík, ktorý si má za korupciu odsedieť štyri roky, vraví, že je to pre neho šialený a nespravodlivý výsledok a že len chcel „vyhovieť M. Výbohovi“.

Na otázku, prečo túto verziu nepovedal už skôr, prípadne pred súdom, hovorí: „Pretože ma tí aktéri, ktorí dobre vedia ako to bolo, unisono presviedčali, že to hovoriť nemám. Že by to bolo pre všetkých aj pre mňa problematické.“ Nečakal, že ho v tom všetci nechajú.

K najnovším tvrdeniam M. Dalíka poslal M. Výboh stanovisko cez svoju asistentku. Pre Neovlivní reagoval, že zastavením vyšetrovania prípadu Pandurov v Rakúsku považuje kauzu za skončenú. Nemieni sa k nej ďalej vyjadrovať.

Podľa medializovaných informácií M. Výboha vyšetrovala v tejto veci polícia v Rakúsku. Podľa výpovede jedného zo svedkov si mal na schôdzke s predstaviteľom rakúskej firmy Steyr vypýtať trikrát 6 miliónov eur. Rakúski vyšetrovatelia napokon trestné stíhanie zastavili.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Česko, Fico, korupcia, Výboh