Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odveta za Airbus: USA navrhli ďalšie clá na výrobky z EÚ

02.07.2019, 10:10 | TASR

Spojené štáty v pondelok navrhli ďalšie clá na celý rad výrobkov z Európskej únie (EÚ) v hodnote štyri miliardy dolárov (3,52 miliardy eur) ako odvetu za dotácie pre výrobcu lietadiel Airbus. Zoznam produktov zahŕňa napríklad parmezán a mnohé iné syry a ďalšie potraviny, ako sú klobásy, šunky, škótska a írska whisky, cestoviny či olivy a tiež chemikálie a kovy.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

Airbus, Boeing, clá, , USA

Úrad amerického obchodného zástupcu v pondelok vo svojom vyhlásení uviedol, že dáva na verejné pripomienkovanie doplnkový zoznam výrobkov, ktoré by mohli byť predmetom dodatočných ciel.

Na doplnkovom zozname je 89 položiek v približnej hodnote štyri miliardy dolárov a rozširuje pôvodný zoznam zverejnený 12. apríla, na ktorom sú položky v hodnote približne 21 miliárd dolárov, dodal úrad.

Washington a Brusel sa viac ako 14 rokov navzájom obviňujú z nespravodlivého dotovania leteckých gigantov Boeing a Airbus. Je to najdlhší a najzložitejší spor, ktorým sa zaoberá Svetová obchodná organizácia (WTO).

D. Trump si dal za cieľ sústrediť sa počas pôsobenia v úrade prezidenta na – podľa jeho slov – nekalé obchodné praktiky, ktoré znevýhodňujú USA. A clá sú jeho obľúbeným nástrojom.

Neprehliadnite

Najnovšia kapitola roztržky USA a EÚ prichádza uprostred obchodného sporu medzi Washingtonom a Pekingom, v rámci ktorého si obe strany navzájom zaviedli clá za stovky miliárd dolárov.

USA začali v apríli s procesom zavádzania ciel proti EÚ. Brusel zase pripravil návrh ciel na americké produkty v súvislosti s dotáciami pre Boeing. Trumpova administratíva sa snaží oddeliť tieto clá od ostatných a argumentuje, že sú súčasťou sporu o dotácie v oblasti letectva, a nie celkovej snahy vyvíjať tlak na EÚ, aby rokovala s Washingtonom o širšej obchodnej dohode.

D. Trump sa vlani v lete dohodol s vtedajším predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom na odložení ciel, kým obe strany rokujú obchodnej dohode. Ale zatiaľ sa na rokovaniach dosiahol len malý pokrok. No aj keď sa USA snažia oddeliť spor Airbus-Boeing od ostatných obchodných otázok, hrozba ciel určite nepovedie k väčšiemu pokroku na týchto rozhovoroch.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Airbus, Boeing, clá, , USA