Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

OECD: Slovenský rast spomalí na 4 percentá

25.11.2008, 13:09 | mm

Organizácia odhaduje,
že rast HDP za rok 2008 dosiahne 7,3 percenta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že rast slovenskej ekonomiky sa na budúci rok vinou finančnej krízy spomalí na 4 percentá. 

Minulý rok dosiahol hrubý domáci produkt Slovenska rast 10,4 percenta a tento rok sa podľa OECD zníži na 7,3 percenta. Organizácia prognózu zverejnila v predbežnej správe o ekonomických vyhliadkach členských štátov pre roky 2009 a 2010.

OECD je druhou medzinárodnou inštitúciou, ktorá zverejnila odhad o budúcoročnom vývoji slovenskej ekonomiky. Začiatkom novembra odhadla Európska komisia rast hrubého domáceho produktu na 4,9 percenta. Slovenské ministerstvo financií pôvodne rátalo s rastom ekonomiky 6,5 percenta.

Pre finančnú krízu napokon ministerstvo zrevidovalo prognózu rastu HDP na 4,6 percenta. OECD tak na budúci rok odhaduje nižší rast ekonomiky ako Európska komisia, či ministerstvo financií.

Podľa prognóz organizácie rast slovenského HDP v roku 2010 zrýchli a dosiahne 5,6 percenta.

Inflácia na Slovensku, ktorá je v súčasnosti vysoká, v roku 2009 klesne. Rast spotrebiteľských cien bude však naďalej vyšší ako v eurozóne. OECD predpovedá, že inflácia tento rok stúpne na 4,4 percenta z vlaňajších 2,8 percenta, ale už na budúci rok sa opäť zníži na 2,8 percenta. Na tejto úrovni sa udrží aj v roku 2010.

Inflácia v eurozóne klesne z tohoročných 3,4 percenta na 1,4 percenta v roku 2009 a ďalší rok na 1,3 percenta.

Podľa organizácie celé 30-členné zoskupenie čaká v roku 2009 hospodársky pokles o 0,4 percenta. Americký hrubý domáci produkt klesne na budúci rok o 0,9 percenta po tohtoročnom raste o 1,4 percenta.

Pre krajiny eurozóny očakáva spoločenstvo v roku 2009 pokles HDP o 0,6 percenta, ktorý vystrieda jednopercentný rast z tohto roka.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)