Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

OKS odmieta euroval a dala si požiadavky

23.08.2011, 12:26 | fil | © 2011 News and Media Holding

Strana požaduje pri hlasovaní v parlamente ústavnú väčšinu

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

euroval, OKS

Občianska konzervatívna strana (OKS) potvrdila svoj odmietavý postoj k posilneniu dočasného eurovalu a vytvoreniu nového trvalého záchranného fondu eurozóny. Strana o tom informovala v tlačovej správe. Pre koalíciu to predstavuje problém v tom, že aj keby ostatné strany presvedčili SaS, aby ratifikácii eurovalov na Slovensku nebránila, stále by nemala dosť hlasov.

„Odmietavý postoj OKS (...) je nemenný, lebo euroval sa ukázal ako neúčinný nástroj riešenia dlhovej krízy, tak ako sú neúčinné všetky riešenia vytvárajúce dlhy a ich prenos z jednej krajiny na druhú, čo vedie nevyhnutne k tvorbe dlhovej a transferovej únie,“ uviedol líder strany Peter Zajac.

Koalícia sa v pondelok podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) dohodla, že Slovensko bude o dokumentoch súvisiacich s eurovalmi rozhodovať ako posledné zo 17 krajín eurozóny. Premiérka chce čas využiť na rokovania. Nie je vylúčené, že ratifikácia by zatiaľ mohla stroskotať v inej krajine. Konzervatívci ešte žiadajú, aby slovenský parlament hlasoval až po tom, čo EÚ prijme „racionálny, nerozporný a dlhodobo účinný program, zamedzujúci dlhovým a fiškálnym krízam“.

OKS má štyroch poslancov, do parlamentu sa dostali na kandidátke Mosta-Híd. Na schválenie doplnku lisabonskej zmluvy je potrebná väčšina zo všetkých 150 zákonodarcov. Konzervatívci dokonca podobne ako niektorí opoziční politici tvrdia, že by sa mala vyžadovať ústavná väčšina. Okrem OKS a SaS odmietajú podporiť eurovaly aj Obyčajní ľudia Igora Matoviča a SNS.

Opozičný Smer-SD odmieta koalícii pomôcť, aj keď posilnenie záruk a vytvorenie nového eurovalu nekritizuje. Hrozí, že dokumenty nepodporí, ak sa vládna koalícia nezjednotí a eurovaly nepodporia všetky jej strany.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy euroval, OKS

Diskusia (0 reakcií)