Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Oplatí sa mať veľa majetku v indexových fondoch?

21.10.2019, 19:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

V poslednom čase viaceré investičné firmy na Slovensku propagujú pasívne investovanie do indexových fondov. Tie sú obchodovateľné na burze a iba kopírujú vývoj hlavných globálnych akciových indexov. Ich obhajcovia a zvyčajne aj predajcovia tvrdia, že z dlhodobého hľadiska na nich človek dokáže zarobiť viac ako pri aktívne spravovaných akciových fondoch.

  • Tlačiť
  • 5

Nie všetci odborníci na investovanie sú však presvedčení o tom, že mať veľa majetku v indexových fondoch je dobrý nápad. Generálny riaditeľ DSS Poštovej banky Martin Kaňa tvrdí, že mať veľký majetok v indexových fondoch je v dnešných časoch nebezpečné.

Pokiaľ by došlo k hlbokému poklesu akciových trhov, čo niektorí ekonómovia skôr či neskôr predpovedajú, v indexovom fonde by tiež majetok investora citeľne poklesol a stratil hodnotu. Investovať tam pravidelne malé sumy je podľa neho v poriadku, pretože keď sú na trhoch prepady dá sa nakupovať akcie lacnejšie.

„Nové príspevky rozložené v čase by počas poklesu nakupovali v prospech sporiteľa stále lacnejšie dôchodkové jednotky a týmto spôsobom by mu neskorší nárast mohol priniesť dokonca vyššie zhodnotenie ako jednorazová investícia urobená v úvodnej fáze poklesu,“ vysvetľuje M. Kaňa.

Podľa neho je problém aj v tom, že klienti často nerozlišujú medzi majetkom vo fondoch a pravidelnými príspevkami.

Neprehliadnite

Presun z indexu do akcií

Zástancovia aktívneho manažmentu fondov, tvrdia, že dnes je vhodná doba z krátkodobého hľadiska presunúť majetok z indexových fondov do akciových, hoci nie je nutné byť neustále naplno prítomný v akciových investíciách.

Aktívni portfólioví manažéri sa snažia aj o časovanie trhu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy akcie, fondy, investície