Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lídri koalície z úradu vlády ušli bez otázok. Opozícia chce vybrať svojho vyšetrovateľa

01.03.2018, 13:19 | TASR

Opozičná strana SaS má dôvodnú obavu, že organizovaný zločin, ktorý prerástol i do policajných štruktúr, pripravuje verejnosť na vyfabrikovaný, falošný motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Lídri koalície naopak vo štvrtok žiadne vyhlásenie neposkytli.

  • Tlačiť
  • 3

Aktualizácia 14:36 Vo štvrtok zasadala aj koaličná rada, skončila sa po viac ako troch hodinách. Predsedovia SNS, Smeru a Mosta-Híd podľa denníka Sme postupne odišli z Úradu vlády.

Médiám následne neposkytli žiaden priestor na otázky a vo vládnych limuzínach odišli zadným vchodom.

Predstavitelia opozície sa postavili pred novinárov s tlačovou konferenciou, na ktorej vyjadrili obavy, že z prostredia vyšetrovania tendenčne a účelovo unikajú informácie. Vidia paralelu s vraždou Roberta Remiáša, keď polícia tvrdila verejnosti, že jeho auto vybuchlo v dôsledku technickej poruchy plynového zariadenia.

Galko: Tlačovka Gašpara bol len marketing

„Vyzývame slušných policajtov, aby pozorne sledovali, čo sa okolo vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej deje. Chceme varovať každého, kto sa pokúsi manipulovať priebeh vyšetrovania,“ povedal Ľ. Galko.

L. Ď. Nicholsonová upozornila, že policajný prezident Tibor Gašpar zorganizovaním tlačovej konferencie v stredu konal v rozpore s nariadením generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý žiadal zastaviť informovanie verejnosti a politikov o vyšetrovaní.

„Z akého dôvodu bolo potrebné informovať o stope dvoch narkomanov? Prečo si dovolil policajný prezident nerešpektovať rozhodnutie generálneho prokurátora?“ opýtala sa poslankyňa, ktorá T. Gašparovi vytkla, že informácie nedal do časových súvislostí a majú pochybnú relevanciu.

Neprehliadnite

Ľ. Galko vníma tlačovú konferenciu T. Gašpara ako „hanebnú“ a ako „marketing“. Podľa neho bolo cieľom vzbudiť vo verejnosti zdanie, že vrahovia novinára sú „feťáci“ alebo že dokonca aj samotný novinár či jeho partnerka boli drogovo závislí. SaS preto žiada policajného prezidenta, aby prestal informovať o výsledkoch policajného vyšetrovania.

Progresívne Slovensko apeluje na Kisku, aby kandidoval

L. Ď. Nicholsonová vidí možnosť, ako zareagovať na výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že by sa mala politická scéna stmeliť s cieľom vypátrania vrahov. Nedôveru opozície podľa nej možno prekonať prizvaním experta do vyšetrovacieho tímu.

„Môže to byť zahraničný odborník, ale môže to byť aj domáci odborník. Môže to byť vyšetrovateľ, bývalý vyšetrovateľ, ktorý si získa našu dôveru,“ ozrejmila. „Ak Robert Fico myslí vážne slová o spolupráci koalície a opozície, tak toto je najlepší spôsob, ako zamedziť akýmkoľvek pochybnostiam,“ doplnila s tým, že s takouto požiadavkou súhlasia už aj niektorí ďalší predstavitelia opozície, ktorých oslovili.

Mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia žiada odchod premiéra R. Fica a s tým súvisiaci pád vlády. „Sme presvedčení, že Smer je dnes najväčšou prekážkou vyšetrenia toho, čo sa stalo, aj zmeny na Slovensku,“ vyhlásil šéf strany a nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Premiér R. Fico podľa M. Beblavého ohrozuje nezávislosť vyšetrovania. Mimoparlamentné

Progresívne Slovensko žiada predčasné voľby, tie podľa strany Slovensko potrebuje. Vyzýva preto Národnú radu SR, aby ich vyhlásila. Prezidenta SR Andreja Kisku žiada, aby opäť kandidoval.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Ján Kuciak, opozícia, SAS, vyšetrovanie