Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Orbán nasadil na miliardára Sorosa tajné služby

01.12.2017, 19:40 | ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že využíva všetky potrebné prostriedky, vrátane tajných služieb, aby zabránil údajným snahám o jeho zvrhnutie zo strany amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

  • Tlačiť
  • 2

Nový vrchol tak dosiahla roztržka medzi oboma mužmi, ktorú naplno rozpútali ich úplne odlišné názory na riešenie migračnej krízy. „Chceme inú budúcnosť a ... bolo mojou povinnosťou použiť všetky možné prostriedky štátu, vrátane spravodajských služieb, tajných služieb, zákonnej a verejnej diskusie,“ povedal V. Orbán v rozhovore s maďarským rozhlasom.

„Preto sme si objednali tajnú správu o zložení, činnosti a vplyve tejto Sorosovej mašinérii v Maďarsku a Európe,“ povedal maďarský premiér.

G. Soros potom na videonahrávke vyhlásil, že Maďarsko má pod Orbánovou vládou represívnejší režim než za sovietskej nadvlády v dobe studenej vojny. „Na mňa nemôže, ale vykorisťuje a utláča ľudí, ktorí sú v Maďarsku v opozícii,“ vyhlásil V. Orbán.

Neprehliadnite

Maďarské tajné služby podľa Orbána tento týždeň dokončili správu o sieti mimovládnych a ďalších organizácií financovaných G. Sorosom v Maďarsku a Európe. O obsahu správy šéf maďarskej vlády neoznámil ďalšie podrobnosti.

Sorosove názory sa zásadne rozchádzajú s postojmi Orbánovej vládnucej strany Fidesz, predovšetkým pokiaľ ide o problematiku imigrácie, ktorú premiér považuje za existenčnú hrozbu pre Európu. G. Soros je zástancom riadenej imigrácie a pomôcť imigrantom. Okrem toho V. Orbána označuje za nebezpečného autokrata, zatiaľ čo V. Orbán miliardára obviňuje zo zasahovania do maďarskej politiky prostredníctvom podpory opozičných skupín.

Pred aprílovými voľbami, v ktorých je Fidesz favoritom, Orbán Sorosa podozrieva, že pracuje pre jeho proimigračných oponentov. Budú podporovať publikácie, robiť propagandu, posilňovať občianske skupiny a platiť stovky, tisíce ľudí,“ vyhlásil V. Orbán. Do volieb vraj G. Sorosovi ľudia založia občianska centrá, ktorá sa zapoja do maďarskej predvolebnej kampane.

Hovorca Sorosovej maďarskej odnože nadačnej siete Open Society Foundations (OSF) Daniel Makonnen v rozhovore s agentúrou Reuters pripustil, že OSF chystá zriadiť dve nové nadačné centrá v Debrecíne na východe a Pécsi na juhu krajiny. Venovať sa majú vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a programom proti chudobe. Imigračná politika alebo volebná kampaň údajne nebudú patriť do ich agendy.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy George Soros, Maďarsko, Viktor Orbán

Súvisiace články

O čo naozaj ide Georgeovi Sorosovi

O čo naozaj ide Georgeovi Sorosovi Odomknuté

Konšpirátori dokážu do jednej osoby naprojektovať všetky svoje obavy o svet. Keby finančníka maďarského pôvodu lepšie počúvali, v mnohom by s ním súhlasili 42

Orbán: Maďarsko sa musí brániť pred Sorosom

Jana Kiššová: Už s tým štyri roky nehrkajte!

Beblavý vylúčil Druckera: S odnožou Smeru nebudeme spolupracovať

Expremiér Británie varuje Johnsona: Porušenie zákona nie je dobrý nápad