Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Orbán sa stiahnuť nechystá

14.12.2015, 10:17 | ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v nadchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2018 chce opäť uchádzať o kreslo ministerského predsedu. V prípade víťazstva tak môže viesť vládu tretie funkčné obdobie po sebe.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Orbán

Na nedeľňajšom kongrese svojej strany Fidesz V. Orbán vyhlásil, že je pripravený ju do volieb viesť, uviedla agentúra Reuters.

„Chcem ujasniť, že za dva roky, ak budem mať dôveru, som pripravený vás viesť do volebného boja. Keď vyhráme, tak budem pokračovať v práci na čele vlády,“ povedal V. Orbán. Dav jeho prejav zavŕšil hlasným potleskom a skandovaním jeho krstného mena.

V. Orbán bol maďarským premiérom prvýkrát v rokoch 1998 až 2002, späť do kresla šéfa vlády sa vrátil po ôsmich rokoch v opozícii v roku 2010. Vtedy drvivo porazil vládnucich socialistov a v parlamente získal ústavnú väčšinu; tú sa mu tesne podarilo udržať aj po voľbách v roku 2014.

Ak by budúce voľby vyhral, ​​stal by sa premiérom štvrtýkrát.

Opozícia V. Orbána kritizuje kvôli jeho autoritatívnemu spôsobu vlády. Do sporov sa premiér často dostáva aj s Európskou úniou, ktorej sa v minulosti nepáčili napríklad ústavné zákony týkajúce sa nezávislosti úradu na ochranu dát, nezávislosti maďarskej centrálnej banky alebo kontroverzná justičná reforma.

Znepokojenie niekoľkokrát vyjadrili aj Spojené štáty.

Počas terajšej utečenecké krízy presadzuje V. Orbán rázny postup a Maďarsko na hraniciach s Chorvátskom a Srbskom vybudovalo plot, ktorý v podstate zastavil prúd utečencov prechádzajúcich cez krajinu ďalej na západ.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Orbán

Diskusia (0 reakcií)