Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Iniciatívu Za slušné Slovensko vypočúva NAKA. Ohlásila ďalšiu demonštráciu

13.11.2018, 11:33 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Národná kriminálna agentúra si predvolala na výsluchy organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Vo veci „korupcie a iné“ už vypovedali Karolína Farská, Juraj Šeliga, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková. O dva dni sú na rade ďalší.

  • Tlačiť
  • 25

Ako informuje Denník N, dôvodom výsluchov je anonymné trestné oznámenie, podľa ktorého mali organizovať štátny prevrat a platí ich George Soros. „Vyšetrovateľ nám povedal, že on by to hodil do koša, ale na príkaz riaditeľa NAKA musí konať,“ povedal denníku J. Šeliga.

Riaditeľom NAKA je Peter Hraško, ktorý má blízko k exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. P. Hraška po nástupe do funkcie kritizoval nový policajný prezident Milan Lučanský. Povedal, že ho odstavil od informácií vo veci vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka.

Neprehliadnite

M. Lučanský tvrdí, že o trestnom oznámení na organizátorov protestov nevie. Pripomenul, že polícia je povinná každé jedno preveriť. Denník N uvádza, že anonymné oznámenia sa zvyknú vybaviť odmietnutím, ak ide o zjavné nezmysly. K výsluchu podozrivých sa pristupuje až vtedy, keď to vyplýva z obsahu textu.

Vyšetrovateľ NAKA si od organizátorov protestov Za slušné Slovensko vyžiadal aj výpisy zo súkromných bankových účtov. Pýtal sa, či sú ochotní ich dobrovoľne predložiť.

Len cez víkend expremiér Robert Fico zverejnil na svojom facebookovom profile rozhovor z 18. októbra pre server Echo24.cz, v ktorom tiež hovorí o tom, že organizátori sú z organizácií, ktoré platí G. Soros. „My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú rolu v tom čase zohral. Všetko to pôjde von, keď bude jasné, kto si objednal vraždu,“ povedal.

Predseda Smeru tiež vyhlásil, že musí byť transparentné, odkiaľ organizátori získavajú peniaze. „Zvlášť keď sú to zdroje zo zahraničia. Potom bude hneď jasné, prečo niekto niektoré veci robí. Slováci majú právo vedieť, kto tú politiku platí.“ Ako pripomína Denník N, organizátori majú v skutočnosti zverejnený transparentný účet.

Aktualizované 15:12: „Je smutné, že v predvečer novembra sa štát snaží zastrašiť aktivistov,“ povedal novinárom J. Šeliga v súvislosti s anonymným trestným oznámením a vyšetrovaním NAKA. Za slušné Slovensko zároveň oznámilo, že v piatok organizuje na námestí SNP v Bratislave ďalšiu demonštráciu.

K vyšetrovaniu sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska. „Poslanec Fico nám cez Česko odkázal, že slušní ľudia na Slovensku majú mať strach, že stále má moc a že stále vie veci meniť a ľudí zastrašiť. Ako prezident urobím všetko pre to, aby sa slušní ľudia na Slovensku nebáli,“ vyhlásil podľa Denníka N A. Kiska v Banskej Bystrici. „Ale takéto zastrašovanie, šikana, šírenie strachu a ukazovanie, že má stále moc a dokáže ľudí zničiť, je neodpustiteľné,“ dodal.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy NaKA, Robert Fico, Za slušné Slovensko