Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Organizovaný zločin

04.09.2008, 19:30 | Gabriel Beer | © 2008 News and Media Holding

Názor | G. Beer: Systém vysávania zdravotníctva pracuje na princípoch mafie.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Názory

Sú dve alternatívy. Alebo premiér netuší, aké kšefty sa v rezorte zdravotníctva dejú. Potom to možno označiť za zlyhanie spravodajskej služby. Alebo sa stáva rukojemníkom zvláštnych podnikateľských skupín vnútri Smeru.

Hrozba pre jeho imidž nesmeruje od impotentnej opozície, ale od nenásytných pseudopolitikov, ktorí sa do jeho košiara dostali. Aj keď to možno vie, veľa miesta na manévrovanie nemá. Východoslovenskí patróni niektorých rezortov sú vnútri strany príliš vplyvní, aby tvrdý postup predsedu Smeru nerozkýval celú partaj.

Pre ľudí mimo najvyšších postov v rezorte a v nemocniciach je mimoriadne komplikované získať o týchto obchodoch dôkazy. Iba minimum nákupov je uverejňované vo vestníku verejného obstarávania.

Pozrieť sa na ich efektívnosť sa nedá. Uvedomujú si to riaditelia štátnych nemocníc, bez ktorých sa kšefty neobídu. Ale sú príliš ustráchaní, aby nahlas protestovali.

beer.jpg

A mali by o čom. O predražovaní nákupov a nutnosti nakupovať zariadenia, ktoré nepotrebujú. Či nevyhnutnosti stretávať sa s rôznymi ministerskými vyslancami priamo predpisujúcimi firmu, pre ktorú treba nachystať podmienky verejného obstarávania.

Napokon, dnešný minister zdravotníctva riadil najväčšiu slovenskú štátnu nemocnicu. Systém nákupov zariadení by mal poznať. Len je slabý, aby zakročil.

Mimo nebezpečenstva kšeftov nie sú ani neziskové nemocnice či zariadenia v majetku vyšších územných celkov. Nad správnymi radami niektorých neziskoviek majú patronát podivné skupiny, ktoré dnes možno označiť za súčasť organizovaného zločinu. Dokážu sa dostať do blízkosti regionálnych politikov či nanútiť malým nemocniciam nákupy predražených starších zariadení z druhej ruky.

Paradoxne, nechutný kšeft je rozbehnutý tak drzo, že je ťažké ho utajiť. Neoficiálne o ňom porozpráva ktokoľvek z biznisu. Vymenuje rovnaké osoby, rovnaké schémy.

Problém je, že lekári alebo dodávatelia zdravotníckej techniky, ktorí o tom vedia, nechcú vystúpiť verejne. Lebo systém vysávania zdravotníctva dnes pracuje de facto na princípoch mafie. A tá, ako je známe, dokáže nepohodlným poriadne znepríjemniť život.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Názory

Súvisiace články

Ako sa bačuje na onkológii

Podozrivé nákupy zdravotníckej techniky v štátnych a samosprávnych nemocniciach pokračujú 1

Súkromník určite kúpi lacnejšie

Raši(mu) straší

Prečo? Prečo? Prečo?

Kto zarába aj cez krízu