Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

OSN odsúdilo USA za uznanie Jeruzalema. Slovensko sa pripojilo k väčšine krajín

21.12.2017, 19:55 | ČTK | SITA | TREND.sk

Valné zhromaždenie OSN na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí prijalo nezáväznú rezolúciu, ktorá odsudzuje rozhodnutie Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Pre návrh hlasovalo 128 krajín vrátane Slovenska, proti bolo deväť, 35 štátov sa zdržalo. Hlasovaniu predchádzali ostré slová zo strany prezidenta Donalda Trumpa aj americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haley, ktorí pohrozili, že štáty, ktoré budú hlasovať za rezolúciu, môžu prísť o americkú finančnú podporu.

  • Tlačiť
  • 0

Šéf palestínskej autonómie Mahmúd Abbás považuje prijatie rezolúcie za víťazstvo Palestíny, uviedla agentúra Reuters. „Podľa nášho názoru prijatie tejto rezolúcie nenapomáha blízkovýchodnému mierovému procesu, naopak, prehlbuje rozdiely medzi stranami,“ povedala agentúre ČTK hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Irena Valentová. Česká republika sa spolu s ďalšími 34 štátmi zdržala hlasovania.

Neprehliadnite

Slovensko sa pripojilo k väčšine štátov, ktoré hlasovali za prijatie návrhu. Za rezolúciu sa nakoniec vyslovili aj tradiční európski spojenci Spojených štátov ako Veľká Británia a Francúzsko, a tiež Nemecko, ktoré sa pri hlasovaniach týkajúcich sa krízy na Blízkom východe zvyklo doteraz vždy zdržať hlasovania.

Medzi deviatimi krajinami, ktoré hlasovali proti rezolúcii, sú Spojené štáty, Izrael a okrem nich už len z medzinárodného hľadiska nie príliš relevantné štáty ako Togo, Mikronézia, Palau či Honduras.

Česko, Poľsko a aj Maďarsko sa spolu s ďalšími 32 krajinami hlasovania zdržali.

Trump: Len nech hlasujú proti nám, aspoň ušetríme

Americká veľvyslankyňa Haley pred hlasovaním rozoslala veľvyslancom najmenej 180 z celkového počtu 193 členských krajín OSN sugestívne listy, v ktorých podobne ako D. Trump argumentuje tým, že je výsostným právom Spojených štátov rozhodnúť o tom, kde budú mať svoje veľvyslanectvá.

Na zasadnutí americkej vlády, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok len niekoľko hodín pred rokovaním VZ OSN, D, Trump potom priamo spojil hlasovanie jednotlivých krajín s finančnou pomocou, ktorú im USA poskytujú.

„Všetky tieto krajiny berú naše peniaze a potom hlasujú proti nám. Berú stámilióny dolárov, dokonca miliardy dolárov, a potom hlasujú proti nám. Budeme sledovať, ako budú hlasovať. Len nech hlasujú proti nám," vyhlásil D. Trump. „Aspoň ušetríme. Nezaujíma nás to," dodal americký prezident.

Návrh rezolúcie predložili spoločne Jemen s Tureckom. V dokumente sa okrem iného uvádza, že akékoľvek rozhodnutia týkajúce sa statusu Jeruzalema sú neplatné, pokiaľ nie sú v zhode s príslušnými rezolúciami OSN.

Dokument rovnako vyzýva všetky štáty, aby do Jeruzalema nepresúvali svoje veľvyslanectvá. D. Trump k príprave presťahovania ambasády vydal pokyn tento mesiac. Očakáva sa, že premiestnenie veľvyslanectva môže trvať aj niekoľko rokov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Izrael, Jeruzalem, OSN, USA

Diskusia (0 reakcií)