Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficov odchod neprinesie vo vládnutí žiadnu zmenu

15.03.2018, 16:51 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Premiér Robert Fico vo štvrtok podal demisiu. Na jeho miesto zasadne doterajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Zmeny sa chystajú aj vo vedení ministerstva vnútra a ministerstva spravodlivosti. Čo čakať od zrekonštruovanej vlády porozprával pre TREND.sk politológ Tomáš Koziak.

  • Tlačiť
  • 13

Prekvapilo vás, že sa rozhodol premiér Robert Fico podať demisiu?

Myslím si, že ešte pred týždňom by to nikomu nenapadlo. Napätie v spoločnosti sa však veľmi zvýšilo a aj koaliční politici sa začali vyjadrovať, že si nevedia predstaviť zotrvanie v takejto vláde. Robert Fico si zrejme vyhodnotil, že je to bezvýchodisková situácia, a teda sa rozhodol obetovať aj svoj post, aby aspoň nejako dovládla táto vláda.

Čo sa dá teraz čakať? Bude Peter Pellegrini ako nový premiér samostatný alebo v pozadí bude stále nitkami ťahať Robert Fico?

Peter Pellegrini nebude úplne nesvojprávny, ale určite bude všetky svoje kroky konzultovať s predsedom svojej strany. Nič zásadné sa teda odchodom Roberta Fica vo vládnutí nezmení. Nič zásadné sa nebude diať pokiaľ to aj on neodobrí.

Má vôbec Peter Pellegrini predpoklady zastávať funkciu premiéra?

Pellegrini patrí do zmierlivejšieho a rozumnejšieho krídla Smeru-SD, neviažu sa k nemu zásadné korupčné kauzy, čiže by mohol byť u koaličných partnerov aj verejnosti akceptovateľnejší ako Fico. Nie je to však typ osobnosti, ktorý by dokázal zastaviť prepad preferencií Smeru alebo ich zvýšiť. Netreba zabudnúť ani na jeho posledný komunikačný prešľap, keď nijakým spôsobom neodsúdil premiérovo spájanie Georgea Sorosa so zhromaždeniami na námestiach. Namiesto toho, aby povedal, že to bolo komunikačné aj osobné zlyhanie Roberta Fica, tvrdil, že to bola z jeho strany legitímna otázka. Myslím si, že si tým nepomohol, ponesie si to v batohu počas celej svojej politickej kariéry. Strana pod jeho vedením už vo voličských preferenciách 30 percent určite nezíska.

Neprehliadnite

Je vôbec v Smere osobnosť, ktorá by to za súčasnej situácie dokázala?

Treba povedať, že Smer bol na zostupe aj pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Táto tragická udalosť mala pre stranu devastačné následky a neviem si momentálne predstaviť osobnosť, ktorá by dokázala zvrátiť pád Smeru.

Hovoríte teda, že aj keby nedošlo k dvojnásobnej vražde, strana by postupne upadla?

Prepad by bol oveľa pozvoľnejší, trval by dlhšie. Teraz to nabralo taký rýchly spád hlavne v súvislosti s informáciami, ktoré sa objavili po vražde novinára a jeho nedokončeného článku. Na povrch vyplávalo množstvo bahna a špiny, za ktoré je zodpovedný štýl vládnutia Smeru.

Aj v minulosti bol však Smer konfrontovaný s množstvami káuz a ustál ich.

Dokázal to ustáť aj kvôli tomu, aký mali charakter tie kauzy. Napríklad podstatu kauzy Bašternák podľa mňa málokto dokázal pochopiť. Ľudia sa bežne nestretávajú s pojmami ako vratky DPH, nedokážu sa orientovať v zložitých schémach predaja firiem. Daňové kauzy sú pre nich príliš zložité. Vražda novinára, napojenie politických špičiek na mafiu, napríklad cez asistentku premiéra, sú oproti tomu oveľa ľahšie na pochopenie.

Ako o novom premiérovi sa hovorilo aj o Petrovi Kažimírovi. Prečo podľa vás nakoniec padla voľba na Pellegriniho?

Kažimír sa venuje hospodárskym záležitostiam, Pellegriniho záber je širší. Je okrem toho menej známy, neobjavoval sa tak často v médiách ako Pellegrini. Zrejme si aj vo vnútri strany vyhodnotili, že Kažimír lepšie zastane a odkomunikuje „úradnícku“ funkciu, v ktorej sa nachádza.

Zdroj: SITA

Boli Ficovi klincom do rakvy jeho konšpiračné teórie o Sorosovi či dlažobných kockách?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy demisia, Peter Pellegrini, Robert Fico