Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plynovod, ktorým obídeme ruské dodávky, je čoraz reálnejší. Aj Poliaci už vybrali staviteľa

26.07.2019, 06:41 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Plynovod s celkovou dĺžkou viac ako 160 kilometrov bude doposiaľ chýbajúcim prepojením medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou. Diverzifikuje zdroje zemného plynu v regióne, keďže stredná a východná Európa ním získa priamy prístup k plynu zo severu. A to vrátane LNG terminálov na skvapalnený plyn v Baltskom mori, z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring.

  • Tlačiť
  • 1

Výstavba prepojenia poľskej a slovenskej siete plynovodov vstúpila do novej fázy. Po minuloročnom septembrovom začiatku prác na slovenskej strane sa rozbeh stavebného ruchu blíži aj za hranicami. Ak budú práce prebiehať podľa harmonogramu, prvý plyn by mohol medzi krajinami pretiecť na konci roka 2021. 

Slovensko, ale aj EÚ by sa tak v určitej miere mali vymaniť zo závislosti na ruskom zemnom plyne. Len predvlani pretieklo existujúcou slovenskou sústavou 64 miliárd kubických metrov ruského plynu.

Poliaci vybrali staviteľa

Výstavba by sa mala čoskoro rozbehnúť aj na poľskej strane. Tamojší prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System v pondelok podpísal kontrakt za 122,5 milióna eur na výstavbu potrubia, ktoré poľskú sieť prepojí so slovenskou.

Neprehliadnite

Víťazom tendra sa stalo konzorcium vedené poľskou stavebnou firmou Budimex. Časť plynovodu s dĺžkou 59 kilometrov, ktorá prepojí mesto Strachocina s hranicami postaví spolu s firmou Mostostal Krakow.

Výstavba poľského plynovodu je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy energetika, plynovod, Poľsko, zemný plyn