Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rok a pol s Lubyovou: Plavčanovo toxické „dedičstvo“ trvá

14.02.2019, 15:30 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Prešiel už rok a pol, odkedy Martina Lubyová prebrala vedenie ministerstva školstva a s ním aj dôležitú úlohu – vyriešiť neporiadok v dotáciách na výskum a vývoj, ktorý vznikol za jej predchodcu Petra Plavčana. Ten napokon pre pochybné rozdeľovanie peňazí prišiel o miesto. Aj M. Lubyová by mala čeliť odvolávaniu, ale už za inú kauzu spojenú s dotáciami. Kým sa tak stane, pozrime sa, ako pokročila pri riešení Plavčanovho „dedičstva“. Tu je päť kľúčových momentov eurodotačných výziev.

  • Tlačiť
  • 0

1. Výzvu na dlhodobý strategický výskum riešia dlhodobo

V každej z dvoch Plavčanových eurofondových výziev bolo na rozdelenie zhruba 300 miliónov eur. Jedna z nich sa týkala dlhodobého strategického výskumu. Štátna Výskumná agentúra ju zrušila a peniaze rozdelila do piatich nových výziev.

Ešte predtým zlepšila pravidlá hodnotenia projektov, aby zúžila priestor na manipuláciu. Novinkou týchto dní je predĺženie termínu uzávierky pre dodanie žiadostí o grant – na 29. marec. Agentúra pritom už v minulosti prešvihla niekoľko termínov, ktoré si sama stanovila.

Neprehliadnite

2. Končí sa prvá fáza odborného hodnotenia

Aj keď sa samotné žiadosti môžu predkladať až do 29. marca, posudzovanie niektorých projektov sa už začalo. Uchádzači museli totiž v prvom kole predložiť takzvanú výskumnú stratégiu v angličtine. Je to v zásade skrátená verzia projektu, ktorú posudzujú traja zahraniční hodnotitelia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dotácie, eurofondy, Martina Lubyová, výskum

Diskusia (0 reakcií)