Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Železnice posilnili vlaky do Senca a šoféri na priecestiach zúria

31.10.2018, 05:09 | Ján Kováč | © 2018 News and Media Holding

Na železničných priecestiach v okolí Bratislavy čoraz častejšie stoja autá a v čase špičky sa tam tvoria kolóny. Je to vedľajší dôsledok posilňovania vlakov. Zaostalá infraštruktúra prestáva stíhať. Týka sa to najmä obcí na trati medzi Bratislavou a Galantou, napríklad Bernolákova a Senca.

  • Tlačiť
  • 42

Pri vlakovej stanici v Senci bol v minulosti podjazd, ktorý mohli využívať osobné autá. Lenže ho zasypali. Ohľadne podjazdu v Senci si pamätníci na železniciach spomínajú, že je to zasypané najmenej tridsať rokov,“ uviedla pre TREND.sk hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková. Spoločnosť sa podľa nej nechystá tento podjazd obnoviť. Pripravujú oveľa rozsiahlejšie a zároveň nákladnejšie riešenie. 

Takmer tri miliardy

Trať cez Senec je súčasťou medzinárodného koridoru, ktorý spája Prahu, Bratislavu a Budapešť. Železnice SR ju chcú modernizovať. Prinieslo by to viacero efektov. Priecestia s rampami by sa nahradili nadjazdmi aj podjazdmi, teda autá by už na priecestiach nečakali v kolóne, a vlaky by jazdili rýchlejšie. Pravdepodobne až rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. Variant s takouto rýchlosťou odporučila štúdia uskutočniteľnosti, ktorú vypracoval v roku 2015 Výskumný ústav dopravný (VÚD).

Tento variant je podľa neho najvýhodnejší, aj keď je najdrahší. Vysokú cenu podľa prepočtov VÚD vyváži úspora času. Cesta z Bratislavy do Štúrova vlakom EC by sa pri nej skrátila z 80 na päťdesiat minút.

Neprehliadnite

Celkové náklady od českej až po maďarskú hranicu majú pri najrýchlejšom variante dosiahnuť 2,86 miliardy eur. Pri rýchlosti 160 km/h by modernizácia stála 2,63 miliardy a pri maximálnej rýchlosti 140 km/h asi 2,2 miliardy eur.

S vybudovaním nadjazdov a podjazdov 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 42

Tagy železničná doprava, ŽSR