Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiga rozdáva stovky euro-miliónov na výskum. Najviac ide Tatravagónke

12.05.2019, 05:00 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Popradská Tatravagónka získala dva veľké granty na výskum a vývoj. Najväčšia strojárska firma s domácim kapitálom dostala z eurofondov 6,1 milióna eur od ministerstva hospodárstva. To v týchto dňoch rozdeľuje v siedmich výzvach sumu 330 miliónov eur. Cieľom je pomôcť podnikom, aby sa lepšie presadili v medzinárodnej konkurencii. Ide pritom aj o ten istý operačný program, ktorý zastrešoval aj podozrivé dotácie z ministerstva školstva.

  • Tlačiť
  • 9

Keď sa povedia slová ‚výskumné granty‘, väčšina ľudí si zrejme vybaví pochybné rozdeľovanie peňazí v kompetencii bývalého ministra školstva Petra Plavčana. Ten kvôli kauze prišiel o miesto a nahradila ho Martina Lubyová.

Lenže kontrolu nad Operačným programom Výskum a inovácie (OP VaI) si v skutočnosti delia dve ministerstvá. Tým druhým je rezort hospodárstva, ktorému šéfuje Peter Žiga (Smer-SD).

S celkovou alokáciou 2,5 miliardy eur (europeniaze + štátny rozpočet) ide o štvrtý najväčší operačný program, ktorý spája investície do podnikov a podporu výskumných organizácií.

Agendou ministerstva školstva je predovšetkým podpora výskumníkov a ich snahy o nové vynálezy a zistenia. Ministerstvo hospodárstva kladie zase väčší dôraz na transfer zistení do praxe. Jeho podpora sa sústreďuje na inovácie v podnikoch.

Neprehliadnite

 

Firmy nemajú záujem

Vážny problém, ktorý má s eurofondmi ministerstvo školstva, rieši TREND vo svojom aktuálnom vydaní [TREND 18/2019]. Naopak, dotáciám ministerstva hospodárstva sa médiá doteraz takmer vôbec nevenovali.

Horúcou témou sú dnes prebiehajúce výzvy na podporu inovácií prostredníctvom priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Peniaze sú rozdelené do piatich výziev, z ktorých každá zastrešuje jednu z prioritných oblastí slovenského výskumu. Najväčšou je výzva pokrývajúca doménu Priemysel pre 21. storočie. Vyčlenili na ňu 82 miliónov eur.

Dopadlo to však inak, ako by človek sledujúci kauzy v slovenských médiách čakal.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy eurofondy, Martina Lubyová, Peter Žiga, technológie