Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pacient bude platiť za stravu i recept

23.10.2002, 08:36 | mve

  • Tlačiť
  • 3

R. Zajac načrtol reformu. Do konca tohto roka navrhne minister zdravotníctva Rudolf Zajac príplatok na stravu pacientov v nemocniciach aj poplatok za recept na liek. Stravné odhaduje na 30 korún za deň, čo je 60 percent nákladov. Minister zvažuje, či by si ľudia nemali za zhruba rovnakú cenu platiť aj takzvané hotelové služby. Čiže upratovanie alebo čistenie bielizne.

R. Zajac zdôrazňuje, že prvoradou snahou nie je získať dodatočné peniaze. „Zámerom je obmedziť nadmernú spotrebu zdravotníckych služieb a motivovať pacientov, aby oni sami požadovali zníženie času hospitalizácie a zvýšenie kvality,“ tvrdí minister. Pri súčasnej miere hospitalizácie by príplatkom za stravu mohli nemocnice získať tristo miliónov korún ročne, teda dve percentá výdavkov zdravotných poisťovní.

Paušálny poplatok za recept naplánoval R. Zajac na dvadsať korún. Desatina tejto sumy by kryla náklady lekárnikov na spracovanie receptu, zvyšok by slúžil na znižovanie ich pohľadávok k zdravotným poisťovniam.

Podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností by to ročne prinieslo zníženie výdavkov za neefektívne predpisované lieky za 1,5 mld. Sk a nové príjmy lekární 1,7 mld. Sk. Dlhy poisťovní k verejným lekárňam presahujú šesť miliárd korún.

Napriek zužovaniu starostlivosti hradenej z povinného poistenia minister zo začiatku neuvažuje o znížení odvodov. Od januára 2004 však ráta s účinnosťou nového zákona o zdravotnom poistení. Poisťovne by potom mali fungovať ako akciovky s vyššími právomocami a zodpovednosťou pri financovaní aj uzatváraní zmlúv so zdravotníckymi zariadeniami.

Povinné členstvo v komorách chce zrušiť zdravotníkom zamestnancom. „V takom prípade budú členom komory zamestnávatelia – nemocnice, lekárne. Ponecháme len povinnú registráciu zdravotníkov, ale za symbolický poplatok,“ sľubuje.

Foto – Milan Illík

  • Tlačiť
  • 3