Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pacienti majú doplácať tisícky eur za jediný liek na zriedkavé ochorenie

27.12.2018, 10:00 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Rodičia štyroch malých chlapcov mesiace bojovali za to, aby bol liek na Duchennovu svalovú dystrofiu automaticky hradený z verejného zdravotného poistenia. Neboli by tak viac odkázaní na vôľu zdravotnej poisťovne, či im ho preplatí na základe výnimky. Nakoniec sa im to podarilo presadiť, no za víťazstvo to považovať stále nemôžu. Za liek pre svoje deti by totiž mali doplácať stovky až tisícky eur.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy

lieky

Kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva rozhodla, že zdravotné poisťovne budú od marca budúceho roka za liek na vrodenú genetickú chybu platiť maximálne 2 259 eur. Pacienti si majú za 250-miligramové balenie doplácať 969 eur. Keďže je tento liek dávkovaný podľa hmotnosti pacienta, napríklad päťročný Jakub Škorvánek zo Žiliny potrebuje tri balenia na mesiac, čo predstavuje výdavok z rodinného rozpočtu 2 907 eur.

Neprehliadnite

Rodičia malých pacientov hovoria, že ide o likvidačné sumy, ktoré by si nemohli dovoliť mesačne hradiť ani rodiny z vyšších sociálnych vrstiev, nieto s nižším príjmom. „Nehovoriac o tom, že dvaja z našich chlapcov žijú len s jedným z rodičov,“ dopĺňa ich právna zástupkyňa Lucia Bajzová. Podľa nej bez pomoci ľudí, ktorí budú ochotní prispieť na liečbu štyroch chlapcov, im toto rozhodnutie de facto odoprie prístup k jedinej vhodnej liečbe na ich ochorenie.

Rokovania s výrobcom

Ministerstvo výšku úhrady stanovilo podľa cien, aké výrobca už teraz poskytoval zdravotným poisťovniam. Ako povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, v nádeji, že bude ochotný spolupodieľať sa na nákladoch tejto mimoriadne finančne náročnej liečby. „Avšak tlak, ktorý výrobca vytvára, nenasvedčuje tomu, že mu ide o pacienta, pretože nie je ochotný výšku doplatku kompenzovať. Aj napriek tomu, že mu to zákon umožňuje a využíva všetky možné prostriedky k maximalizovaniu svojho zisku, kde sa pacient opäť stáva rukojemníkom,“ dodáva.

Rezort hovorí, že pokračujú v diskusii s výrobcom. Podľa zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku pre Slovensko Bronislava Čika dohodu nemá zmysel uzatvárať. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy lieky