Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pád ropy sa nevie zastaviť, 20 dolárov za barel už ani nešokuje

12.01.2016, 13:30 | Branislav Benčat | ČTK

Cena ropy zaznamenala na trhoch ďalší výrazný prepad. V pondelok prerazila hranicu 32 dolárov za barel a až po 6-percentnom poklese sa dostala najnižšie za zhruba 12 rokov. V utorok v páde pokračovala. Cena čierneho zlata sa čoraz viac blíži k 30 dolárom za barelom. Ani tam sa však pravdepodobne nezastaví. V lete minulého roka sa pritom ešte cena ropy držala okolo hranice 60 dolárov za barel, rok predtým to bolo nad úrovňou sto dolárov za barel.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy

ropa

Od začiatku roka stratili oba obchodovateľné druhy čierneho zlata asi 20 percent svojej hodnoty a očakáva sa, že v nastúpenom trende sa bude pokračovať.

Ropný trh od začiatku roka zrážajú obavy o vývoj čínskej ekonomiky, ktorá je po Spojených štátoch druhým najväčším spotrebiteľom čierneho zlata na svete. Obavy týkajúce sa Číny sa odrážajú aj na akciových trhoch, ktoré v novom roku zažívajú výrazný prepad. V utorok sa ale čínske akcie stabilizovali.

S vyhliadkou slabého dopytu kontrastujú vysoké dodávky suroviny na trh, ktoré vedú k stále vyšším prebytkom a zvyšovaniu zásob.

Tento týždeň už znížili svoje odhady vývoja cien ropy v tomto roku banky Barclays, Macquarie, Bank of America Merrill Lynch, Standard Chartered alebo Société Générale. Najpesimistickejšou je podľa agentúry Reuters Standard Chartered, ktorá predpovedala, že ceny by mohli spadnúť až k desiatim dolárom za barel, pretože na ropnom trhu nie je nič fundamentálneho, čo by prepad zastavilo.

Dôvody sú rôzne

Nízke ceny ropy väčšinou analytici pripisujú jej nadbytku na svetových trhoch. Ťaží sa jej stále viac, ako sa spotrebuje a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dlhodobo odmieta zvýšiť cenu ropy znížením ťažby. Pritom sa predpokladá, že sa jej na trhy v tomto roku dostane ešte viac, nakoľko výrazne stúpne jej export z Iránu po odvolaní medzinárodných sankcií.

Investičná banka Morgan Stanley vidí iný jednoznačný dôvod za rýchlym prepadom ceny ropy - rýchlo silnejúci dolár. Ten by podľa jej analytikov mohol poslať cenu ropy až na úroveň 20 dolárov za barel.

V aktuálnej správe banka tvrdí, že vzhľadom na to, že posilňovanie dolára pokračuje, je možné, že sa cena ropy nezastaví ani na 25 dolároch za barel a klesne až k dvadsiatke. „Ropa je obzvlášť citlivá na pohyb dolára a môže klesnúť o 10 až 25 percent v prípade, že mena posilní o päť percent,“ tvrdia analytici banky na čele s Adamom Longsonom.

Čínska ľudová banka by sa údajne mala pokúsiť pomôcť ekonomike znížením hodnoty jüanu o 15 percent. Znížili by sa tak nákady na export a oživil rast. Čínska mena tvorí len zhruba pätinu v koši mien, ktorý sa používa na výpočet hodnoty dolára a jeho 15-percentný pokles by tak mal znamenať posilnenie americkej meny o 3,2 percenta. Podľa A. Longsona by to malo stačiť na to, aby sa cena ropy prepadla pod 30 dolárov za barel.

Zásobníky sa plnia

Morgan Stanley nie je jediným finančným domom, ktorý predpovedá pokles ceny čierneho zlata na 20 dolárov za barel. Rovnaký prepad vidí aj Goldman Sachs, Citigroup a Bank of America Merrill Lynch.

Agentúra Bloomberg však upozorňuje, že dôvod takejto predikcie je v prípade Goldman Sachs odlišný ako u Morgan Stanley. Malo by ním byť riziko dosiahnutia limitu ropy v zásobníkoch. V najväčšom americkom zásobníku v Cushingu v Oklahome sa množstvo uskladnenej ropy zväčšuje už deviaty týždeň za sebou na 63,9 milióna barelov. Celková kapacita zásobníka je 73 miliónov barelov.

„Prvý kvartál bude pre komoditný trh, pre situáciu na trhu s ropou, v tomto makroekonomickom cykle najhorší. Zrušenie sankcií na vývoz ropy z Iránu zvýši export najprv z jej fyzických zásob a neskôr, v objeme možno pol milióna barelov denne, z novej ťažby. To len zvýši tlak na už i dnes prezásobenom trhu. V USA rastú zásoby vždy počas prvých štyroch mesiacoch roka. Čakáme preto rastúci tlak na Cushing – zásobáreň ropy WTI pre futures kontrakty,“ informuje vo výhľadovej správe na prvý kvartál 2016 Saxo bank.

Nízke ceny ropy tešia najmä motoristov. Aj slovenských, ktorí tankujú najlacnejšie pohonné hmoty za zhruba päť rokov. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu sa v prvom týždni roka nachádzala na 1,177 eura za liter, nafta klesla hlbšie pod eurovú hranicu, keď sa v priemere predávala za 0,990 eura za liter.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy ropa