Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Panika nie je na mieste. Čo treba vedieť o čínskom víruse?

27.01.2020, 12:00 | Peter Habara | © 2020 News and Media Holding

V niektorých slovenských krajoch sa len v uplynulých týždňoch znásobila chorobnosť a postupne sa zatvárajú školy aj škôlky. Slováci sú napriek tomu pokojní. Chrípka je tu od nepamäti. Prečo teda panikárime na základe pár čísel z najnovšej bilancie v Číne?

  • Tlačiť
  • 13

Ak čínske oficiálne orgány príliš nezavádzajú, momentálne máme aj na Slovensku viac respiračných ochorení ako nakazených vírusom 2019-nCoV v Číne. Samozrejme, nie s takými agresívnymi vírusovými kmeňmi ako v krajine draka.

Na pomery (nízka hygiena, veľká ľudnatosť, obrovská migrácia počas osláv nového lunárneho roka) a možností krajiny (vysoká úroveň monitoringu populácie) sa skôr javí, že ochorenie je pod kontrolou.

Prispeli k tomu najmä rýchle a radikálne kroky komunistickej vlády. Bez okolkov zakázala miliónom ľudí cestovať a povolala do služby svoju mohutnú ľudskú silu do boja s epidémiou.

Najväčším nepriateľom pri každej masovej udalosti je však psychika. Stačí na to aj jedna jednoduchá mapa.

Súboj o titul väčšieho zabijaka

Senzácie okolo každého smrtonosného vírusu vždy zaplavia mediálny priestor. Často sa s pandémiami stretávame v hollywoodskych trileroch a katastrofických filmoch.

Nech sú to ebola, MERS, SARS, vtáčia chrípka, prasacia chrípka, choroba šialených kráv, africký mor ošípaných, zatiaľ neidentifikovaný neznámy vírus... Stačí si vybrať. Je pritom pozoruhodné, ako rýchlo sa dá prepadnúť panike.

Dozvedáte sa, že tento vírus je iný (pritom má približne 80 percent štruktúry ako SARS, ktorý v Číne vyčíňal pred rokmi).

Počujete, že sa nedá tak ľahko odchytiť, pretože nie každý pacient má napríklad horúčku (to paradoxne platí pre viacero akútnych respiračných ochorení, každý imunitný systém zvláda ochorenie po svojom).

Čítate, že sa po celom svete šíria prípady. V niektorých krajinách sa následkom paniky začne pozornosť obracať na nakazeného jednotlivca alebo skupinu, ktorí nemali šancu prísť s vírusom do kontaktu.

Čísla nepustia

Paradoxne, v prípade všetkých ochorení sa každým rokom reaguje rýchlejšie a efektívnejšie. Pomáhajú dve veci: skúsenosti a technológie.

Aj na obyčajnú chrípku sa zomiera, a to vo veľkom aj v Číne. Podľahne jej oveľa viac ľudí ako súčasnému koronavírusu. 

Za všetko hovoria dva odhady. Prvý vypracovalo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC), ale veľa napovedá aj štúdia,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy chrípka, čínsky koronavírus