Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pápež zavádza nové pravidlá, kňazi majú hlásiť sexuálne zločiny

09.05.2019, 19:30 | TASR

Duchovenstvo katolíckej cirkvi musí nahlasovať svojim nadriadeným podozrivé prípady sexuálneho zneužívania detí alebo jeho ututlávanie. Vyplýva to z nových pravidiel, ktoré vydal vo štvrtok pápež František.

  • Tlačiť
  • 2

Ak má nejaký kňaz, mních alebo mníška „vedomosť alebo dôvod domnievať sa, že bol spáchaný (sexuálny zločin), táto osoba je povinná to ihneď nahlásiť,“ uviedol pápež v dokumente.

Nahlasovať je nutné aj každého, kto by neoznámil pohlavné zneužívanie detí alebo by nepotrestal páchateľov. Zločinov, o ktorých by sa kňaz dozvedel počas spovede, sa nové predpisy netýkajú.

Neprehliadnite

Katolícka cirkev čelí už roky správam o sexuálnom zneužívaní detí duchovenstvom a Vatikán opakovane sľubuje, že tento problém vykorení. Nové nariadenia budú chrániť tých, ktorí sa odvážia prehovoriť o utajovaní sexuálneho zneužívania - zo strany cirkvi by sa mali dočkať potrebnej ochrany.

Doteraz bolo vyslovene na svedomí kňaza alebo rehoľnej sestry, či oznámi zneužívanie. Vďaka pápežovmu novému vyhláseniu je to od štvrtka pre členov Cirkvi povinné.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy pápež František, sexuálne škandály