Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Parlament schválil väzenie za nenastúpenie do služby pre zdravotníkov

22.05.2013, 19:52 | Daniela Rifaiová | © 2013 News and Media Holding

Zdravotníkov môžu pokutovať alebo odsúdiť na päťročné väzenie

  • Tlačiť
  • 5

Napriek protestom lekárov a sestier dnes parlament schválil prísne trestanie zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa vyhnú nastúpeniu do služby nariadenej štátom v čase krízy.

Situácia, aká nastala kvôli hromadným výpovediam lekárov koncom roka 2011, by sa teda už nemala opakovať. Mnohí lekári si vtedy kolegami nechali potvrdiť pracovnú neschopnosť pre chorobu a nenastúpili do služby aj napriek tomu, že vláda vyhlásila núdzový stav.

Podľa schváleného zákona sa môže zdravotnícky pracovník, ktorý v čase výnimočného alebo núdzového stavu odoprie vykonať alebo úmyselne nevykoná povinnosti na ochranu života a zdravia ľudí, ak mu to prikážu štátne orgány, dostať na dva roky do väzenia. V prípade, že tým spôsobí smrť alebo vážnu ujmu, môže to byť až päť rokov. To sa týka aj toho, kto „predstiera chorobu, falšuje listinu, zneužije návykovú látku alebo použije iný úskok“.

Okrem toho môže zdravotník pre odopretie nariadenej povinnosti dostať pokutu do výšky 3 300 eur. Ministerstvo zdravotníctva tiež môže rozhodnúť o tom, aby príslušná komora zrušila takémuto zdravotníckemu pracovníkovi registráciu, o ktorú bude môcť opätovne požiadať až o desať rokov.

Predstavitelia Slovenskej lekárskej komory,  Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a komory sestier považujú tento krok za zásah do princípov demokracie. Úprava, ktorá začne platiť od júla, sa do Trestného zákona dostala z iniciatívy poslanca Smeru Jozefa Valockého. J. Valocký je aj riaditeľom Fakultnej nemocnice Nitra. V tej pôsobí aj šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.

Slovenských lekárov podporili v boji proti zmene legislatívy listami predstaviteľom vlády aj lekárske združenia a stavovské organizácie z Talianska, Španielska, Portugalska, Bulharska, Česka či Poľska.

Predseda LOZ P. Visolajský sa pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk vyjadril, že budú iniciovať stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom, aby čerstvo prijatý zákon nepodpísal, ale vrátil naspäť do parlamentu.

Foto - SITA / Diana Černáková

  • Tlačiť
  • 5

Tagy zdravotníctvo