Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Paška končí v parlamente

16.11.2014, 14:35 | SITA | TREND.sk

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstva Richarda Rašiho ako primátora v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu. Predseda Smeru a premiér Robert Fico neskôr doplnil, že Paška sa vzdáva aj poslaneckého mandátu.

  • Tlačiť
  • 2

Uviedol to v prítomnosti svojej manželky a povedal, že k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Dodal, že detailnejšieho sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr.

Proti Pavlovi Paškovi protestovali tento týždeň stovky ľudí v Košiciach pred budovou, kde býva. Protest organizoval poslanec parlamentu Aloj Hlina v súvislosti s predraženým nákupom CT prístroja a nabaľovaním sa niektorých ľudí v zdravotníctve. K akcii sa pridal aj predseda strany Nova Daniel Lipšic, ktorý kauzu spájal aj so skupinou Penta, vychádzajúc zo schránkovej firmy Penta Enterprises Ltd. registrovanej na Belize, ktorá má prepojenie na Medical Group SK. Penta uviedla, že s touto firmou nič nemá. Viac informácií.

P. Paška bol do roku 2002 členom predstavenstva spoločnosti Medical Group, ktorá podľa zistení televízie Markíza a Sme kúpila za 1,6 milióna CT zariadenie za oveľa vyššiu cenu ako stroj podobných parametrov v susednom Česku či za akú prístroj vysúťažilo predchádzajúce vedenie.

Za aféru rezignovali na funkciu aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá bola predsedníčkou dozornej rady piešťanskej nemocnice.

P. Paška podal na generálnej prokuratúre trestné oznámenie za trestný čin ohovárania a krivého obvinenia na europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka, poslanca a predsedu OĽaNO Igora Matoviča a poslanca a predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica.

Viac o kauze Medical Group sa dočítate v titulkovej téme TRENDU Chobotnica v zdravotníctve, teraz v predaji a v digitálnych kioskoch pre iOS a TREND.

TREND 45/2014

TREND 45/2014

Paškov odchod posilní Fica

Najväčším prekvapením komunálnych volieb je podľa analytika Jána Baránka odstúpenie predsedu NR SR Pavla Pašku. Ako povedal J. Baránek pre agentúru SITA, je to posilnenie pozície predsedu Smeru-SD Roberta Fica v očiach voličov.

J. Baránek však očakával tento krok skôr, pretože bolo zrejmé, že za nákupom CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu nebola ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ale niekto iný.

J. Baránek vníma odstúpenie P. Pašku ako posun v boji konkurenčných skupín v Smere. „Je to prejav mocenského boja v strane. Keďže sa to deje pred parlamentnými voľbami, je to upevňovanie pozície Fica ako lídra, ktorý sa vie vysporiadať s podozreniami z korupcie,“ vyhlásil. Pripustil však, že to môže byť aj osobné rozhodnutie Pašku.

Podľa Baránka môže byť za odstúpením aj fakt, že sa P. Paška zľakol „majdanizácie“, keď protestovali ľudia pred jeho domom a aj v Bratislave. „Určite aj toto zohralo úlohu,“ uviedol J. Baránek. Na pondelok bola do Bratislavy naplánovaná ďalšia demonštrácia za odvolanie Pašku.

J. Baránek si myslí, že P. Pašku by mohol nahradiť súčasný minister kultúry Marek Maďarič. „Bol by to posun v mocenskom boji. M. Maďarič by bol pre Smer dobrým posolstvom, pretože za ním nie sú žiadne finančné skupiny,“ dodal.

Zdroj: SITA/Tibor Zmak

Aktualizované 16. novembra 2014 o 14.35:

Smer by mal rozhodovať o nástupcovi Pavla Pašku na poste predsedu NR SR v utorok na užšom vedení strany. V Smere sa podľa informácií agentúry SITA najviac ako o možnom predsedovi parlamentu hovorí o súčasnom ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi. Ten už raz kandidátom na túto pozíciu bol. Vedenie strany sa však napokon rozhodlo pre Pašku.

Užšie vedenie Smeru by malo tiež rozhodnúť, kto nahradí na mieste podpredsedníčky parlamentu Renátu Zmajkovičovú, ktorá sa vzdala funkcie pred dvoma týždňami. Podľa informácií SITA by to mal byť Dušan Jarjabek. Ten sa však už začal v Smere spomínať aj ako nástupca Maďariča na ministerstve kultúry. Okrem neho sa hovorí aj o Jánovi Podmanickom, ktorý však bol v sobotu opätovne zvolený za starostu Starej Bystrice v okrese Čadca.

Namiesto Pašku, ktorý sa vzdáva aj poslaneckého mandátu, by sa mal do parlamentu dostať Ján Babič. Ten bol pôvodne náhradníkom za Dušana Čaploviča. Z NR SR vypadol v júli, keď Čaplovič skončil ako minister školstva a vrátil sa do NR SR.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Fico, Maďarič, Medical Group, Paška, zdravotníctvo