Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť mýtov o dôchodkovom strope, ktoré by ste mali poznať. Zvlášť, ak ste poslanci

20.09.2018, 12:25 | Michal Lehuta | © 2018 News and Media Holding

Graf týždňa | Národná rada v utorok posunula návrh ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov (a menej) do druhého čítania. Návrh z dielne Smeru-SD podporili aj kotlebovci a poslanci za Sme rodina. Strop na dôchodkový vek by pritom výrazne zhoršil dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

  • Tlačiť
  • 31

TREND sa preto bližšie pozrel na niektoré mylné argumenty, ktoré používajú podporovatelia zastropovania veku odchodu do penzie. Inšpiroval sa najmä najnovšou analýzou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

1. „Starí ľudia trú biedu, zaslúžia si viac“

Prvým argumentom býva ten, že penzisti na Slovensku sú veľmi chudobní. Priemerný starobný dôchodok dosahuje aktuálne 443 eur mesačne (ekvivalent hrubej mzdy vo výške 542 eur), minimálny po 35 rokoch platenia odvodov len 291 eur.

Veľmi nízke dôchodky má však len máloktorý penzista. Miera rizika chudoby v tejto skupine (čistý príjem pod 348 eur mesačne) je na Slovensku veľmi nízka, aktuálne dosahuje len 6 percent. Teda najnižšiu hodnotu od začiatku meraní v roku 2005.

Pre porovnanie, ohrozenie chudobou v kategórii rodín s deťmi je viac ako dvojnásobné (17,2 percenta). Ak si penzisti zaslúžia viac, pracujúci či ich firmy (prípadne učitelia, lekári a podobne) si musia logicky zaslúžiť menej, keďže dlhšie poberanie dôchodkov musí niekto zaplatiť. Podľa prepočtov RRZ by sa museli napríklad zvýšiť sadzby odvodov pracujúcich ihneď a dlhodobo o bezmála tri percentuálne body (zhruba o desatinu), alebo postupne až o osem percentuálnych bodov (o štvrtinu).

O koľko by sa museli zvýšiť odvodyZdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Zastropovanie veku odchodu do dôchodku navyše penzie zníži: kvôli nižšiemu počtu odpracovaných rokov, ktoré vstupujú do výpočtu tejto sociálnej dávky. Podľa ministerstva financií v roku 2070 až o 14 percent.

Neprehliadnite

2. „Nech to vyrieši radšej vyššia pôrodnosť“

Druhým častým argumentom býva ten, aby 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 31

Tagy demografia, dôchodky, graf týždňa, penzie, starnutie