Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť mýtov o dôchodkovom strope, ktoré by ste mali poznať. Zvlášť, ak ste poslanci

20.09.2018 | Michal Lehuta

Diskusia (31 reakcií) Pravidlá diskusie

20.09.2018 | @@@

no super autor berie ludi ako nejake fazuľky :D :D :D

20.09.2018 | havko

Mladí si iba neuvedomujú, že aj oni budú raz dôchodcami závislými na svojich deťoch.
Ani to, že sa vysmievajú svojim rodičom.

20.09.2018 | Mladá liberálka

No čo dedkovci, čo tu po daromnici ? Chyťte sa nejakej roboty, lebo keď prevezmú liberáli moc, tak vás naženieme do starobincov a tam budete makať ako šróby.

21.09.2018 | alf1

vsetky reakcie tu asi ani netusia (alebo to totalne ignoruju), ze dochodkovy vek 68 rokov uzakonilo v roku 2012 nasich 83 kolesikov, ked tu mali samovladie.
kanik bol socialny netvor, ked zvysil dochodkovy vek o 2 roky, najsocialnejsi vo vesmire pobirmovany ho zvysil o dalsich 6 rokov, na 68. ak tomu niekto neveri, aky zakon prijali (tie asocialne svine z opozicie... :-) , ale po jeho troch vladach (ci kto iny vladol a prijimal zakony?) a na kolko rokov, prezradi mu to samotny rozhorceny pobirmovany, tu, od cca 6.30 min.:
https://www.ta3.com...
a dnes sa mohutne pohorsuje pred kamerami, ake je to pre starych nespravodlive a ako im to treba znizit na 65, inak referendum. ale len cez ustavny zakon. ked uzakonili 68 rokov uplne sami, stacil im na to obycajny zakon, ak chcu vlastny zversky asocialny zakon trojnasobnych socialnych netvorov zmenit, preco to nemozu urobit tak isto? lebo nechcu...?

to je ta klasicka komunisticka schizofrenia a dg f20. cosi tu totalne znicit a potom vyvreskovat, ako oni spasia cely svet a napravia to, co sami zlikvidovali. a na vine je carnogursky, meciar, dzurinda ci radicova (alebo izraelci, lebo syrcania zostrelili sovietskou raketou sovietske lietadlo, ukrajinci, lebo sovietskou raketou zostrelili malajzijske :-). bilaka a gottwalda cudne obchadzaju, uz im vo vypocte vnutornych nepriatelov chyba len ferenc jozsef a mandelinka zemiakova.
ak to nie je pravda, rad sa necham poucit, kto nam tu uzakonil dochodkovy vek 68 rokov.

22.09.2018 | @@@

prečitaj si prvy odvodvy bonus od sulika ...v nom sulik chcel a dufal že v roku 2006 sa opať k moci dostane dzurinda a realizuje jeho plan odvodvy bonus v ktorom počital že do roku 2016 (ten rok už bol ) budu na slovensku vedk odchodu do dôchodku 65 rokov .....takže ty tu niečo pišeš ale ja neviem o žiadnom veku 68 rokov ale o tom že vek sa naviazal na dlžku dožitia inak tento navrch chcela chvaliť už radiočvej vlada ale nestihli to lebo sa rozpadli .....takže tak ako pišeš že len fico ....ako by si potom pisal keby radičovej vlada dovladala a aschvalila tento navrch a fico by mal dnes ešte väčši tronf v ruke ako teraz .....nevytvaraj dojem že tu v štate su politici lepši skôr jeden horši od druheho ......

20.09.2018 | Roman Kanala

Mnoho dôchodcov naozaj trie biedu. Moja mama bola celý život učiteľka a dôchodok mala na úrovni nejakých 300 eur, ale aj s vdovským. Paradoxne Cigánka, ktorá v živote nepracovala, by mala dôchodok podobný - minimálny, lebo ten sa nepočíta z minima, ale z priemeru mzdy.

Vyššia pôrodnosť to nevyrieši, lebo by musela byť vyššia pôrodnosť u kvalitnej populácie. Vyššia pôrodnosť je väčšinou u ľudí s nízkym príjmom. Tí len rozšíria vrstvu poberateľov sociálnych dávok a do systému nič neprinesú. V base je dobre, teplo bude, jesť dajú, a stále povedia, čo treba robiť. Nebudem menovať, vieme, o kom je reč.

Vo vyššom veku sa naozaj ťažšie zháňa pracovné miesto. Starší ľudia sú zabehaní vo svojej práci a prinášajú vyššiu pridanú hodnotu, no ak o prácu prídu, novú si nájdu ťažšie, ako tridsiatnici či štyridsiatnici. Nižšia nezamestnanosť podľa kritérií Štatistického úradu neznamená vyššiu zamestnanosť, lebo dlhodobo nezamestnaní sú z evidencie administratívne vyradení a neznamená to vždy, že našli prácu. Možno len spadnú do sociálky. Napriek tomu sa dôchodkový vek posúva nahor. Bez dodatočných opatrení pre nezamestnaných seniorov hrozí schudobnenie sociálne významnej vrstvy populácie.

Všetci obdivujú švajčiarske dôchodky. Ale tie sú postavené na I. pilieri 10.5% príjmu (pol-napol zamestnanec a zamestnávateľ) a z II. piliera, kam ide 20 až 36% príjmu (minimálne pol na pol, maximálne jeden diel zamestnanec, dva diely zamestnávateľ). Ak niekto zarába 100 tisíc ročne, takmer 50 tisíc ide na dôchodok. A to počas desaťročí. Z toho sú potom dôchodky 5-6 tisíc. Z toho sa v Ženeve ťažko vyžije, ale na chate v horách, alebo v susednom Francúzsku je to iné. Tam je to ministerský plat. Alebo v Španielsku či Portugalsku sú ľudia s takým dôchodkom králi. https://blog.etrend...

20.09.2018 | @@@

v prvom nemaš pravdu .....ciganka ktora nepracuje nedostane dôchodok vypočitany z priemernej mzdy .....lebo aj ked sa materska počita do dôchodku tak sa berie len 60% z urovne priemernej mzdy ktory sa jej započita takže sa jej nepočita priemerny dôchodok ...po dalšie aby dostala priemerny dôchodok ktory teraz je okolo 440 eur by tak by jej nestačilo ano to aby 40 rokov bola na materskej lebo takto by jej vyšiel dôchodok len okolo 260 eur ale v skutočnosti by je takto dali minimalny dôchodok takže neplati to čo pišeš

dalšia vec v roku 2017 až 40% z narodenych deti sa narodilo matkam z vysokoškolskym vzdelanim ....takže neviem či aj oni maju nizky prijem : D

čo sa tyka švajčiarskych dôchodkov ....ved aj na slovensku dostanu dôchodky a možu isť byvať na ukrajinu kde je to ovela lacnejšie :) žeby sme sa dočkali toho že po prvykrat v historii sa budu stahovať ludia z bohatych krajin do chudobnych ? :D

20.09.2018 | Vlasko

" žeby sme sa dočkali toho že po prvykrat v historii sa budu stahovať ludia z bohatych krajin do chudobnych" - toto robia dochodcovia takmer vsade - Nemci, Briti, Francuzi atd. Nevidim na tom nic zvlastne

20.09.2018 | @@@

ale nerobia to tak masovo ....je to stale len male percento z nich

21.09.2018 | Andrej_sk

Male percento? Zas tie tvoje statistiky. Lepsie povedane vycucy z prsta.
Toto je len o Britoch a bez dat z Grecka, Chorvatska,...

https://www.ons.gov...

22.09.2018 | @@@

https://en.wikipedia... tu si pozri tych tvojich 250tisic britov čo ma viac ako 65 rokov a žije mimo UK pričom v uk je vyše 10 milionov ludi z vekom 65 rokov a viac ....takže tych 250tisic je kolko ? 2,5% ...to sa ti zda nejako priliš vela ....tak drž p.ču ked vycucane z prsty .....

21.09.2018 | alf1

s cigankou ti musim dat za pravdu, je to hoax, ktory ktosi rozsiruje po webe. osobny mzdovy bod sa totiz pocita z kombinacie odpracovanych rokov a prijmu, ktory sa ale porovnava s priemernym prijmom, z toho by jej vysla nula na klasickom dochodku. detaily su tu:
https://www.socpois...
na druhej strane ale zase treba povedat, ze ciganke je srdecne jedno, ako sa jej prijem zo statu nazve a ich kombinaciu sa na tu sumu moze dostat pod inymi zamienkami ci polozkami, oni su na to specialisti a veda vysnorit a zneuzit akykolvek narok do posledneho centa. od pridavkov, cez doplatky na kurenie ci byvanie ci "príplatok k prídavku na dieťa" :-) a ine, o ktorych ani netusime, tu:
https://www.upsvr.g...
v socialnom state tretej cesty su ale bezne ine anomalie. skolska kucharka po 44 odpracovanych rokoch, z toho 38 "kvalifikovanych", so zodratou chrbticou od tahania tazkych hrncov na predcasnom o dva roky skor = 265 € dochodok. ziadny sukromny vykoristovatel, cely zivot ju vykoristoval vylucne stat vylucne na statnom plate. vymer vidim pred sebou, prefotil som si ho. a podobnych su v socialnom state tisice, v podstate cely skolsky obsluzny personal az po skolnikov a upratovacky a ini ludia na podobnych prijmoch.
socialny stat tretej cesty...

20.09.2018 | havko

Bez úcty a hanby. Dôchodky sa budú znižovať o 1/3 a nám je to jedno.

Všetci politici, analytici, vedci a iní poprední slovenskí odborníci na dôchodky nás prostredníctvom médií nepretržite presviedčajú, že niet inej cesty ako znižovanie dôchodkov.
Vraj dobre už bolo a iná alternatíva neexistuje.

Čo to znamená?
V súčasnosti poberajú naši dôchodcovia priemerný starobný dôchodok 440 € v čistom a priemerná mzda zamestnancov v hrubom sa v r. 2018 pohybuje na úrovni 1 000 € mesačne.
Z uvedeného vyplýva, že životná úroveň dôchodcov dosahuje v priemere 50% ostatného obyvateľstva v produktívnom veku. Inak povedané seniori majú k dispozícii na prežitie v starobe o ½ menej peňazí.

Ozaj je uvedené konštatovanie pravdivé?
Aj keby bolo (no nie je) hľadajme odpoveď na otázku, prečo je život v dôchodku trestom pre väčšinu tých, čo sa ho dožijú. Čím sa vlastne previnili?
Je azda v poriadku ak odchodom do dôchodku zažijete existenčný šok, lebo vaša životná úroveň zo dňa na deň klesne nastálo na menej ako polovicu?
Ozaj to takto má byť, alebo sme si len zvykli na extrém a prestali rozmýšľať, či sa správame k seniorom normálne ak tolerujeme takýto spoločenský prejav úpadku?
Na mieste je aj otázka - žijú seniori po odchode do dôchodku ozaj dôstojný život, ako sa nám snažia zodpovední politici vsugerovať?
Čo všetko si teda musia odoprieť, aby vedeli prežiť?
Skúsme sa pozrieť či uvedené čísla (50%) ozaj zohľadňujú polovičnú výšku peňazí pre ľudí, ktorí chcú aj po odchode do dôchodku stále (normálne) existovať a žiť.
V skutočnosti totiž aj oni musia pri polovičnom príjme zarábajúcich platiť približne rovnaké nevyhnutné poplatky za (nájomné, energie – teplo, teplú vodu, elektrinu, plyn, vodné a stočné, dane, poistky, odpad, telefón...).
Nech to všetko stojí cca 200 €.
Tieto výdavky tvoria pre bežného jedinca:
- 45% z priemerného dôchodku
- 25% z priemeru platov pracujúcich,
ktoré musíme pravidelne mesačne minúť ako tzv. nutné zlo.
Tým pádom ľuďom v produktívnom veku ostane cca 600 € a dôchodcovi 240 €, teda nie 50% ale 2,5 x menej peňazí na stravu, oblečenie, ďalšie nevyhnutné výdavky a ostatné pôžitky, ktorých výšku si už môžme prispôsobiť vlastným najnutnejším potrebám.

A to nie je všetko.
Okrem avizovaného postupného znižovania vyplácaných dôchodkov (to sa už deje) sa musíte pripraviť, že čím dlhšie budete v dôchodku žiť, tým menší dôchodok dostanete.
Prečo?
Lebo každoročné navýšenie vášho dôchodku (vyrátaného napr. na základe zohľadnenia dôchodcovskej inflácie) nepokryje v priemere ani skutočnú infláciu, teda oveľa vyšší rast cien produktov od ktorých vás politici zákonom odpojili lebo vedia, že si tieto pre iných bežné tovary a služby aj tak nemôžete (nie užiť) ale dovoliť.
A takéto postupné každoročné znižovanie výšky dôchodkov už vôbec nekopíruje pravidelný rast miezd (teda skutočný rast životnej úrovne ostatného obyvateľstva) v nár. hospodárstve.
Napr. v minulom roku rástli platy o cca 5% = v priemere o 50 € v hrubom.
A dôchodky rástli tohto roku v priemere iba o 8,40 €, čo tvorí cca 25% rastu miezd (životnej úrovne) v čistom.
Teda dôchodca z roka na rok dostane aj 4x menej peňazí ako je finančne vyjadrený rast životnej úrovne ostatných ľudí v produktívnom veku. V budúcom roku 2019 to má byť ešte menej. Teda o pár rokov sa vám dôchodok scvrkne na minimum a vy čím dlhšie žijete, tým sa stále viac približujete k úrovni novodobých žobrákov.

20.09.2018 | @@@

to je aj preto že mnohi sa na to pozeraju len z pohladu ludi v ba a nevidia dalej pišeš o priemernom dôchodku 440 eur ale v ba je to 540 eur čiže o sto euur viac ale tie naklady čo si spominal su rovnake aj tam tym padom ti najchudobnejši dôchodcovia su dalej od ba a čim dalej od politikov od menii od organizacii ako INESS INEKO a podobne tym padom ich to menej zaujima a nezaujimaju ich ani dopady na tych ludi

21.09.2018 | alf1

no ano. ale treba povedat, ze socialna vlada v socialnom state tretej cesty, im to vzdy kompenzuje valorizaciou.
za asocialneho fuzateho cigana to sice bolo len 18 ci 20 eur rocne, zobracenka. ale zato za najsocialnejsieho pobirmovaneho komunistu na nich okamzite mysleli a a hned prvy rok dochodcom valorizovali dochodky o neuveritelnych 1,90€! hned mali na dva chleby viac.

22.09.2018 | @@@

no jasne len aka bola inflacia za fuzateho ??? ....alebo ty si vyberieš radšej ked ti niekto zyvši 2nasobne plat ale ceny 3 nasobne ako keby si mal dostať plat o 50% vyšši a ceny by sa zvyšili len o 10% ....tak čo by si si vybral prvy pripad lebo 2 krat viac je viac ako 50% a na ceny už nepozeram ?

20.09.2018 | Jaroslav Raztocny

Ponuknem iny pohlad.
Berme do uvahy dochodcu vo veku 70 rokov. Ktory pracoval ako priemerny pracovnik narodneho hospodarstva od svojich 18-tich rokov, teda od roku 1966. V roku 1990 mal 42 rokov. V roku 2000 mal 52 rokov a v roku 2012 siel do dochodku.

24 rokov prispieval do dochodkoveho systemu skoro nic oproti tomu, co prispieva dnesny stredne produktyvny obcan
22 rokov k tomu decentne prispel, jemnym navysenim v odvodoch az do dochodku
mal nizsie zivotne naklady v pomere voci zarobku (prvych 24 rokov), ak to porovname s dnesnou situaciou. Vyuzival statom platene rekreacie (ROH) a z prace si "zohnal" cokolvek, len aby to nemusel kupovat. Cest vinimkam.
Za poslednych 10 rokov pred odchodom do dochodku stratil kontakt s realitou a je dobre, ak patri do drobnej skupiny, ktora vobec vie ako vyzera pocitac ci Smartphone (ak ho aj ma, tak ani nevie preco). Volili HZDS, SMER, lebo Fico slubuje istoty, Vianocne prilepsenie a vlaky zadarmo. Dnes ma tato skupina holy zadok a preziva. Pretoze umoznila presunut miliardy Eur na sukromne ucty, ktore uz nikto neuvidi. Takyto dochodca je nezamestnatelny, leda v Bonule ako nocny straznik. Zial toto je realita. O malu skupinu tychto ludi sa vie postarat este mensia skupina ich deti. Nastastie je tu este drobna skupina rozumnych dochodcov, klobuk dole (mysli im to, nezlakli sa technologickeho sveta, cestuju a neprepijaju svoj dochodok).

To co caka generaciu dnesnych 45 a vyssie je to, ze bude o 5 rokov najpocetnejsou skupinou zamestnancov na dlhu dobu. Ak odidu do dochodku v 64, tak by som rad videl, co v tej statnej kase zostane na dochodky, kedze zostane mensia skupina, ktora ju bude doplnat (z akeho zakladu a kolko). Matematika nepusti.
Ocakavat, ze bude clovek v 64 rovnako produktivny ako v 35 je naivita.
Deti viac nebude.
Takze to bud teraz zaplatime vsetko do spolocnej kasy - avsak neexistuje ziadna garancia, ze v tej ciernej diere nieco zostane.
Alebo si na to zarobime. Zarobit (legalne) je spojene aj s ochotou vzdat sa istot zamestnania (zatnem zuby, vydrzim to, aj ked ma to nebavi).
Zarobia si teda len dve skupiny - zlodeji (lebo im to spolocnost toleruje) a ludia, ktori nelenili kym ostatni travili cas na futbaloch a v krcmach. Tretia skupina bude mat hole zadky, nakolko nebola ochotna pre svoj zivot urobit nic navyse. A bude plakat. Pretoze si brali pozicky na dovlenky pri mori, Vianocne darceky, cez Hypo si uviazali na seba nieco, co sa im o chvilu vrati ako bumerang, atd. .... preto sa smejem, ked citam clanok bankarov, ktori sa cuduju, ze ludia malo setria a beru si uvery.
Toto je nasa triedna spolocnost.
Mnohi rodicia radsej minu peniaze na handry, alkohol a cigarety, ako by radsej mohli zaplatit hodiny matematiky, anglictiny svojim detom. To su tie hodnoty a istoty, do ktorych (ne)investujete.

Ak ma niekto iny realny scenar, toho, ako to dopadne, tak sem s nim.

PS: preto si myslim, ze by dochodcovia nemali mat hlasovacie pravo vo volbach do NR/prezident/Komunal, pretoze su poberatelia vyhod.
PS2: pre neprajnikov - to neznamena, ze mame dochodcov posielat do koncentrakov. 3 grose su zaklad odpovede.

20.09.2018 | OliWer1

Samozrejme je rozumne argumentovat tym, ze volebne pravo by mal mat iba ten, kto prispieva ( danovy poplatnik), avsak je to nerealne presadit.

20.09.2018 | havko

Nasplietal si tu pomerne veľa somarín, odkryl svoju genialitu, no výsledný dojem je len obyčajne chvastúnstvo a nenávisť k starým ľuďom. Ono tých zlodejov v minulosti bolo oveľa menej a výsledný efekt z krádeží diametrálne nižší ako v súčasnosti. Urobiť zo starých ľudí nesvojprávne indivídua, ktoré nemajú mať volebné právo môže iba ten, čo si nectí ani svojich rodičov vďaka ktorým má vzdelanie (nie múdre vystupovanie).
Ty totiž považuješ za hlupákov aj oveľa múdrejších seniorov (dal si ich do jedného vreca).
Ešte že nechceš stavať znova koncentráky pre starých - už to tak vyzeralo - vďaka za PS.

Ten priemerný človek za socializmu a je jedno či to bol uznávaný vedec alebo baník (platy boli približne rovnaké) prispieval do spoločného toľko, že to vystačilo na vyššie priemerné dôchodky ako sú v súčasnosti.
Asi nevieš, že odvody do Soc. poisťovne sú okamžite použité na vyplácanie dôchodkov.
Teda v každom čase, pred 30 rokmi ako aj teraz je princíp vyplácania dôchodkov približne rovnaký.
Na nikoho nedoplácaš a nikomu nič nedĺžiš. Aj tebe budú iní platiť a nebude ti to vadiť.

Ale máš pravdu v tom, že kto nemyslí na svoju budúcnosť nemá sa na čo sťažovať ani v dôchodku.
Situácia je ale taká, že aj tí, čo poctivo dreli celý svoj život majú úbohé dôchodky.
A tu nám niekto sľubuje, že buďte radi lebo bude ešte oveľa horšie.

Ako to celé dopadne neviem - lebo ani seniori si nenechajú dlho brnkať po nose.
Ale ako by to úplne inak dopadnúť mohlo pri lepšom systéme sporenia na dôchodok sa môžeš dočítať tu:
https://dusantocik....

20.09.2018 | Vlasko

Co si zabudol spomenut, ze ludia zili kratsie a mali viac deti. A teda zataz na dochodkovy system bola ovela nizsia ako je teraz a bude v buducnosti

20.09.2018 | havko

Nezabudol, ak chceš vedieť čo všetko má vplyv aj na súčasnú skutočnú takmer 2 miliardovú výšku deficitu Soc. poisťovne a aká bude o 40 rokov prečítaj si http://www.rozpocto...
.

20.09.2018 | Jaroslav Raztocny

Dobry vecer pan havko.
ak som Vas urazil, tak ma to mrzi. Ano, citanie s porozumenim nie je asi Vasa salka kavy. Osocovanie to uz len doplna. Zopar Vasich pointov:
- nenavist k starym ludom nemam. tiez taham cez 3/4 produktivneho veku. Akurat nenosim uz dlho ruzove okuliare.
- K tym zlodejom v minulosti. Kazdy kto vzal z prace kancelarske pomocky, vrtacku, nahradne diely zo servisu, naftu, maso, tehly, beton, ... tak kradol. A tato generacna jazva sa bude este dlho hojit - kto nekradne okrada vlastnu rodinu. Takze si dovolim tvrdit, ze zlodejov bolo viac, i ked v mensom. Ktovie, keby sa to scitalo? Problem je, ze to spolocnost tolerovala, az na obcasne vinimky. Nasledne to preslo u zopar jedincov do velkeho kradnutia po 1990, lebo zvyk je zelezna kosela.
- moje vzdelanie som ziskal v zahranici a platil som si ho sam. Som vsak vdacny rodicom za ine veci a vazim si ich.
- priemerny clovek za socializmu nebol urcite banik. az na umelcov patrili k najlepsie platenym, tak to prosim zvazte.
Ostatne, uz len alo vy poviete. Pekny vecer.

20.09.2018 | Mladá liberálka

Nebojte sa Pán Raztocny, ked vy pojdete do dochodku, volebné právo už mať nebudete. A možno budete mať aj zákaz vychádzania z tábora seniorov... Aby sa Vám náhodou vonku niečo nestalo. Liberáli sa Vám o to postarajú. Môžete pokojne spávať.

21.09.2018 | Andrej_sk

Prosim vas a kto su u nas akoze ti liberali. Vy. A je tam este niekto iny? :)

21.09.2018 | Andrej_sk

Vyjadrim sa len k rovnakym platom za socializmu - blbost. Platy boli tabulkove, podla dosiahnuteho vzdelania, k 1989-mu bol nastupny plat s VS vzdelanim tesne pod 2000 kcs a so SS tusim 1500 kcs. Cize o 25% menej. Co sa tyka banikov, to ste sakramentsky prestrelil, tam sa to pohybovalo od 5000 hore, 9000 kcs nebolo neobvykle, preto bol o tu robotu taky zaujem a preto ich tu teraz tolko stale mame.
A co sa tyka kradnutia, boli tu profesie ako automechanici, masiari, zeleninari, pumpari, ktori si celkom dobre dokazali prilepsit v kesi aj v naturaliach. Na JRD to tiez byvalo samozrejmostou, kucharky na skolach bezne domov nosili jedla, ale financnu uroven tych v predchadzajucich nedosahovali.
Cize sme tak sprzneni tymto ceskoslovenskym folklorom kradnutia, ze nam ani nevadilo, ze politici nam pred nosom rozkradli stat. Tu sa bavime o par susnikoch na dochodky, ale zmizli nam miliony a miliony eur uz od cias prvej kuponovej privatizacie.

20.09.2018 | @@@

"PS: preto si myslim, ze by dochodcovia nemali mat hlasovacie pravo vo volbach do NR/prezident/Komunal, pretoze su poberatelia vyhod. " .....a ty si mysliš že by to vyzeralo lepšie ? :D :D ....to je ako veriť že človek je dobry čestny poctivy spravodlivy a moralny .....ale poviem ti pravdu nič z toho neplati ....realita je taka aku vidiš teraz či budu dôchodcovia voliť alebo nie stale išlo a ide len a len o nabalenie vlastny takto robili všetci tak to budu robiť aj nadalej rozdiel medzi nimi nie je len ten kto to sofistikovanejšie zakryje ....niektory na to maju aj medialnu podporu inych media kritizuju a ich svinstva odhaluju ale to nič nemeni aby si raz nezistil že tych čo si volil oj.bali ludi ovela viac ako ti na ktorych nadavaš :P

21.09.2018 | MaGi007

pobavilo zopar bludnych konspiracii z clanku:
1) ked chcete riesit nezamestnanost/zamestnanost dochodcov, tak laskavo nepocitajte s obyvatelstvom vo veku 50-64 !!! to su pracujuci a nie dochodcovia, kedz tak uz zoberte vekovu skupinu napr. 63-67

2) zase by ma zaujimala metodika ako zistili ze kolko % dochodcov je "ne/zamestnatelnych" ? ved predsa ak dochodca nenajde pracu tak je na dochodku, cize nie je "nezamestnany" a len ten co pracuje je akoze zamestnany

3) vraj ako uzasne rastie pocet prac.miest a dochodcovia sa mozu zamestnat ... taku haluz som davno necital, co tak dolozit struktoru tych akoze "novych" miest ... teda ide o nmarast miest typu: robotnicke, pri pase a pod alebo kancelarske ??? teda ide o to ake ... lebo pri osobe v dochodku tj. okolo 64 rokov by som ich chcel vidiet ako budu schopni zvladat manualne prace typu pasova vyroba (automobilky), robotnicke(cokolvek), skladovy pobehaj(napr. Amazon) ... ked taky dedko da aspon 50% vykon mladika (teda ak to nebude prave nejaka mamickina lemra co chcela byt managerom ale nedal to) ... tak kto potom zamestna takeho dedka ? alebo zoberie mladeho alebo dedkovi da plat daleko pod minimalkou ...

cele je to na figu a postavene na fiktivnych cislach ci predpokladoch ... napriklad:
- maly detail ked sa operuje % nezamestnanosti - je to cislo vycucane prave pre potreby populistickych politikov (vsetkych za poslednych 28 rokov) a vzdy sa upravuje ako sa komu zachce, podla tohto cisla su ludia vyredeni z evidencie, podla tohto nezmyslu, v podstate zamestnani kedze uz nie su evidovani ako nezamestnani :-D - jediny relevantny udaj je % zamestnanosti ... od toho sa odvija vsetko, ale politickym prostitutkam toto cislo nevonia, kedze ma ovela viac vypovedaciu hodnotu
- priemerne platy/dochodky - tiez o nicom, keby aspon median alebo rozlozenie ... ale priemerne nie ... to potom ked ja mam 1000e a ty 200e, tak mame priemerne obaja po 600e :-D

24.09.2018 | Andrej_sk

Nieco pre zavinaca
https://plus.sme.sk...

Nuz staci sa pozriet na cyklocesty ci do hor. Plno aktivnych 60-tnikov i 70-tnikov oboch pohlavi.

24.09.2018 | MaGi007

... snad neveris tej presstitunej propagande? chod sa pozriet do hor kolko je tych "aktivnych dochodcov" po 60 ako lietaju po "cyklotrasach" ... a ked najdes, tak nezabudni sa ich spytat ci su zoslovenska ...

sice ten clanok je zamklnuty, su aj ine o tej istej studii ale o nejakych cyklotrasach sa tam nedebati :-) a rec je tam o pracujucich v rozmedzi 48*64 ale nie o 60-70-tnikoch ... teda z tych 60tnikov len do 64 a v 70tnici vobec nic
https://zivot.plusk...

25.09.2018 | Andrej_sk

Tu nejde o propagandu. Staci si cez pracovny den sadnut do niektoreho bufetu pri cykloceste a mozes ratat kolko dochodcov prebicykluje okolo. Zahranicni, zrejme myslis rakuskych, to iste nie su, leda by boli sadomasochisti, aby sa drgalali po nasich cyklocestach.
Na horach je to detto. A viem to dobre, lebo vekovo som uz blizsie k tejto skupine a teda mam medzi nimi dost znamych. Napr nas 79 rocny sused chodieva behat kazde druhe rano.
Okrem toho ako som uviedol, tu linku som venoval zavinacovi, ani si nevedel na co reagujem. Cize tvoja reakcia je mimo. Je to o cele o tom, ako sa meni zivot j u nas. Zavinac hovori o zrobenych pracujucich, ktori sa dochodku ani nedoziju, ale zivotna uroven ludi sa meni, hlavne vo vacsich mestach, a dnesni dedkovia a babky ziju aktivnejsie ako ich rodicia (a niekedy aktivnejsie ako ich deti a vnuci).

26.09.2018 | MaGi007

no aby sme si ujasnili kto vie ze na co reaguje, viem presne ze si pisal @-ovi a vedel som na co si reagoval ty a a moja rekacia potom bola na tvoju ... jedine som nechapal, preco mu neodpdovedas v jeho vlakne ale zalozil si nove ... ked chces reagovat na niekoho, tak kliknes na reagovat pri jeho mene :-)

a ano ide o propagandu, treba vsak trochu sledovat - len si zvykajte, budete robit do smrti a na dochodky pomaly zabudnite

ta studia ktoru si tu dal zavinacovi praveze neriesi dochdocov ale relativne a zaznavanych "starych", treba sa snazit pochopit text a nevydavat na zaklade nepochopeneho mylne predstavy

chcel by som vidiet kolko mas takych 79rocnych susedov ? 1%, cize statisticka chyba ? poviem ti ked tak pozeram okolo, tak "starsi" pracujuci a potom uz aj dochodcovia, ked silou mocou chces riesit prave ich, je rado ak ma zdravie umoznujuce aktivny sport alebo aktivny relax na bicykloch a behanim po lesoch ... cize chyba mi v tom trosku menej ruzovych okuliarov a viac reality ... lebo ta propaganda to prezentuje prave tak akokeby prave tato vekova skupina bola v kondicii a zdravi 40tnikov ... :-) ano cast, ale mala ... to vsak nemozno pausalizovat