Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pat na fakulte informatiky. Štrajk už nemá čo odvrátiť

13.02.2020, 18:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Najúspešnejšiu fakultu informatiky na Slovensku v pondelok pravdepodobne zasiahne štrajk zamestnancov. Vedeniu Fakulty informatiky a informačných technológií STU na čele s dekanom Ivanom Kotuliakom sa ani po mesiaci nepodarilo dohodnúť s protestujúcimi pracovníkmi a odišlo od rokovacieho stola.

  • Tlačiť
  • 3

„Dekan Ivan Kotuliak zrušil včerajšie stretnutie so mnou, zamestnancami v štrajkovej pohotovosti a protestujúcimi študentami s odôvodnením, že sa chce sústrediť na zabezpečenie výučby počas štrajku,“ potvrdil TRENDU Milan Ftáčnik.

Bývalý minister školstva je predsedom správnej rady Slovenskej technickej univerzity a v prípade sa angažuje ako mediátor.

„Posledné kroky vedenia nás utvrdzujú v presvedčení, že dekan Ivan Kotuliak nemal a nemá záujem sa dohodnúť na upokojení situácie,“ uviedlo 36 štrajkujúcich zamestnancov fakulty vo vyhlásení po zrušení stretnutia. I. Kotuliaka súčasne vyzvali na ďalšie rokovania „Veríme, že k štrajku nebude musieť dôjsť“.

Štrajkujúci žiadajú odstúpenie dekana z funkcie a zabezpečenie transparentných a demokratických volieb do akademického senátu fakulty.

Náhradný dekan

Ivan Kotuliak svoj odchod z fakulty pripustil – v prípade, že by bol nahradený odborníkom z komerčnej sféry. „Dekan navrhol riešenie, v ktorom by sa vzdal vedenia fakulty v prospech skúseného manažéra z prostredia biznisu a požiadal o pomoc zástupcov firiem,“ uviedli v spoločnom vyhlásení firmy Eset, Pixel Federation, Unicorn Systems SK, Seesame a ZľavaDňa po rokovaniach s vedením školy.

Firmy majú s fakultou rozbehnuté viaceré spoločné projekty a pomáhali tiež s výučbou špecializovaných predmetov.

Spoločnosti sú ochotné pomôcť fakulte s výberom a zabezpečením externého manažéra za predpokladu transparentného výberu a súhlasu vedenia univerzity a jej akademického senátu s týmto postupom.

„Cieľom má byť získať pre vedenie fakulty na niekoľko rokov rešpektovanú osobnosť bez väzieb na jednotlivé ústavy fakulty, respektíve bez väzieb na univerzitu ako celok, a vďaka tomu obnoviť dôveru, využiť jeho alebo jej manažérske skúsenosti a posunúť vedenie a riadenie fakulty na novú úroveň,“ uvádza sa vo vyhlásení firiem.

Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESETZdroj: Maňo Štrauch

Táto alternatíva sa štrajkujúcim pracovníkom pozdáva. „Takéto riešenie je v súčasnej situácii prijateľné. Je dôležité, aby bol tento človek osobou, ktorá si dokáže získať dôveru akademickej obce a napraví chyby súčasného vedenia, ktoré viedli k poškodeniu dobrého mena fakulty,“ súhlasia s riešením štrajkujúci zamestnanci vo vyhlásení na strajk.info.

V oficiálnej komunikácii však dekan Ivan Kotuliak otočil. „Predmetný návrh na výmenu dekana vznikol ako prejav úprimného záujmu profesora Kotuliaka vyriešiť aktuálnu zložitú situáciu, ako sa však neskôr ukázalo, tieto alternatívy nie sú priechodné,“ uviedla Monika Karoliová poverená dekanom komunikáciou za fakultu. Odvolávanie sa firiem na tento návrh nepovažuje za šťastné a vhodné.

Spoločnosti spolupracujúce so školou sa obávajú, že prípadný štrajk a odchod pracovníkov fakulty zásadne ovplyvní ich spoločné výskumné aktivity.

Ak sa vedeniu fakulty nepodarí situáciu vyriešiť, prehodnotia budúcu spoluprácu s fakultou. „Vnímame veľmi citlivo, ak sa naši partneri vyjadrujú týmto spôsobom a zasahujú do vnútorných záležitostí fakulty takto nevhodne a nátlakovo,“ tvrdí M. Karoliová s tým, že fakulta zatiaľ nemá ďalšie informácie či podmienky ukončenia spolupráce zo strany firiem.

Dôvodom hroziaceho štrajku sú spory medzi zamestnancami a novým vedením školy na čele s dekanom I. Kotuliakom. Štrajková pohotovosť trvá od januára, kedy I. Kotuliak vyhodil zo školy svoju predchodkyňu Máriu Bielikovú – týždeň pred konaním volieb do akademického senátu, ktorý kontroluje manažment školy a môže navrhovať odvolanie dekana. Zároveň prijal na fakultu nových zamestnancov a výrazne tým zvýšil počet voličov do senátu.

Vedenie fakulty považuje konanie zamestnancov v štrajkovej pohotovosti za branie študentov za rukojemníkov a odkazuje im, že mali štrajkovať v skúškovom období, aby neohrozili výučbu. „Vedenie fakulty je na situáciu pripravené, výuka bude prebiehať riadne od pondelka, náhradou za štrajkujúcich zamestnancov budú interné a externé personálne zdroje,“ dodala M. Karoliová.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy IT, STU, vysoké školy, vzdelávanie