Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť vecí, ktoré treba vedieť o procese s Kočnerom a Ruskom

31.07.2019, 17:28 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Podnikateľovi z mafiánskych zoznamov Marianovi Kočnerovi a niekdajšiemu šéfovi televízie Markíza Pavlovi Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov za mrežami. Sú obžalovaní z falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa zatiaľ pojednávalo šesťkrát, ďalšie pojednávania sú naplánované až do konca roka.

  • Tlačiť
  • 7

Prekvapivé ťahy prokurátora, konflikty v súdnej sieni aj úsmevné situácie prinieslo prvých šesť dní v procese, v ktorom sa pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku ocitol podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marian Kočner a bývalý riaditeľ a majiteľ televízie Markíza Pavol Rusko.

Okrem údajného podvodu, ktorým chceli od televízie získať desiatky miliónov eur, majú obaja na krku aj ďalšie trestné veci. P. Rusko je obžalovaný v prípade objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej, M. Kočner je zasa obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj v ďalších prípadoch ekonomickej trestnej činnosti.

Neprehliadnite

1. Prečo Kočner pýta od Markízy desiatky miliónov eur?

V roku 2016 sa na Okresnom súde objavili štyri zmenky v celkovej výške 69 miliónov eur. Žaloby, ktorými žiadala ich vyplatenie, podala firma Správa a inkaso zmeniek, ktorú ovláda M. Kočner. Pôvodným dlžníkom vrak bol P. Rusko, za jeho záväzok údajne mala ručiť televízia Markíza. Keďže P. Rusko nebol schopný svoj dlh vyplatiť, M. Kočner požadoval peniaze od televízie.

Zmenky údajne pochádzajú z roku 2000 a mali byť vyrovnaním medzi P. Ruskom a M. Kočnerom za kauzu Gamatex z roku 1998. Televízia Markíza však tvrdí, že zmenky sú falošné, pretože o nich až do roku 2016 nikde nebola ani zmienka.

2. Tromfy prokuratúry

Tvrdá obrana Markízy znamenala, že sa veci chytili aj policajní vyšetrovatelia a prokurátor Ján Šanta napokon podal na súd obžalobu, pretože P. Ruska a M. Kočnera podozrieva, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Kočner, Markíza, Rusko, zmenky