Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť vecí, ktoré ukázala Kočnerova výpoveď v kauze zmenky

10.09.2019, 17:50 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Na prvý pohľad Marian Kočner pri príchode na súd pôsobil, ako by posledných 15 mesiacov ani nestrávil vo vyšetrovacej väzbe. Na záver prvého dňa pojednávania si dokonca dovolil žartovať. Podstatné veci vo svojej výpovedi neprezradil, zato priniesol siahodlhý príbeh o kauze, ktorá so súdnym sporom súvisí len okrajovo.

  • Tlačiť
  • 4

Tmavočierne vlasy M. Kočnera a starostlivo zarovnaný účes naznačovali, že sa na svoje vystúpenie pred senátom Špecializovaného trestného súdu poriadne pripravoval nielen po vecnej, ale aj po estetickej stránke.

Pred súdom sa v kauze údajného falšovania zmeniek za 69 miliónov eur objavil po prvý raz. Počas prvých šiestich dní pojednávania súhlasil s tým, aby sa konalo v jeho neprítomnosti. Do budovy Ústavu na výkon väzby v Bratislave prišiel pripravený, viaceré pasáže z jeho takmer trojhodinového prejavu pôsobili, že sú dobre nacvičené.

Neprehliadnite

TREND v piatich bodoch prináša najdôležitejšie okamihy vystúpenia M. Kočnera pred súdom.

1. Ctihodný občan

Jeho prevoz z leopoldovskej väznice do Bratislavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Policajti pri prevoze pracovali aj s verziou, že sa počas presunu pokúsi uniknúť. V kolóne boli desiatky kukláčov, M. Kočner bol v obrnenom vozidle.

Aj keď pred senátom obhajcovia hovorili o demonštrácii moci štátnych orgánov a porušovaní prezumpcie neviny, z policajných manévrov je jasné, že M. Kočner je rozhodne osoba hodná osobitého zreteľa.

Napriek tomu, že M. Kočner sa pred súdom stavia do pozície ctihodného občana, proti ktorému sa spojil celý justičný systém (údajné monitorovanie miestnosti, v ktorej sa radí s advokátmi), na obyčajných zlodejíčkov pri ich transporte zvyčajne policajný vrtuľník nedohliada.

2. Zaklínač hadov

Druhý obžalovaný Pavol Rusko počas svojho výsluchu pred súdom nastavil latku pri nezrozumiteľnom balaste, ktorý má s podstatou kauzy pramálo spoločné, veľmi vysoko. Predseda senátu Emil Klemanič ho dokonca musel upozorňovať, aby začal rozprávať k veci.

M. Kočner však za svojím spoluobžalovaným výrazne nezaostával. Svoje rozprávanie začal v roku 1983 prvým stretnutím so Silošom Pohankom, od ktorého o 12 rokov neskôr odkúpil pohľadávku voči P. Ruskovi, respektíve Markíze. Spomenul detaily o „uslintanom redaktorovi“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Kočner, proces, súd, zmenky