Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pedagogička: Moji študenti pri podvádzaní hovoria, že „to dali na Danka“

03.12.2018, 13:43 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Vlažné reakcie ministerstva školstva či reprezentácie vysokých škôl na kauzu rigoróznej práce šéfa NR SR Andreja Danka škodia viac než samotný prešľap vinníkov. Post Kataríny Bachratej ocenilo vyše päťtisíc ľudí, šíril sa virálne aj cez stránku Zomri na Facebooku.

  • Tlačiť
  • 16

Na Facebooku ste kritizovali plagiátorstvo predsedu parlamentu Andreja Danka, status ocenilo vyše 14-tisíc ľudí. Prečo ste ten status napísali?

Potrebovala som vypustiť paru. Bola som frustrovaná z toho, že sú ľudia, ktorí si vybavia veci po známosti alebo za peniaze, rigoróznu prácu, dotáciu či projekt. Bez toho, aby museli presvedčiť svojou kvalitou. Je to výsmech všetkým tým, ktorí si svoju prácu robia poctivo. Zrazu som mala taký pocit márnosti, že sa mi ani nechcelo ísť do práce.

Kde pracujete?

Venujem sa výučbe a výskumu matematiky a informatiky na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Pomyslela som si, aký má význam opravovať tie tony programov a kódov, hľadať a opravovať chyby študentov? Všetko je to zúfalo nezaplatené. Jediné, čo za to máme, je prestíž a úcta za prácu, ktorú robíme. A potom aj to niekto celé pošliape a ešte k tomu je to ústavný činiteľ. A naše vlastné ministerstvo, ministerstvo školstva, to pošliape druhýkrát.

Neprehliadnite

Tou vlažnou reakciou?

Je zúfalé, že vedenie ministerstva jasne nepovedalo aspoň to, že sa to robiť nemá. Stačilo plagiátorstvo odsúdiť a dištancovať sa od takých praktík, ale oni zostavia komisiu. Načo bude taká komisia? Aby zahladila stopy? Aby sa na celú kauzu zabudlo? Ministerka školstva povie, že ona si počká na výsledky, že nemôže retroaktívne uplatňovať súčasný právny stav na vtedy odovzdané práce. To je veľmi nefér voči všetkým učiteľom, ktorí sa snažia učiť a pracovať slušne.

Ako máte na škole ošetrené, aby študenti záverečné práce nekopírovali?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy Andrej Danko, matematika, plagiátorstvo, vysoké školy