Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pellegrini o nahrávke s policajtmi: Išlo o verejné stretnutie

01.12.2019, 16:00 | TASR

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár priznal, že ho zverejnené video s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD) zaskočilo, a to hlavne komunikáciou a formou. „Ak sa ukáže, že niečo z tejto nahrávky bolo protizákonné, je potrebné, aby sa konalo,“ uviedol v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej diskutoval s lídrom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

  • Tlačiť
  • 10

J. Blanár tiež dodal, že politickú zodpovednosť pri kauze emisie vtedajší predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vyvodil. Pripomenul odvolanie dvoch ministrov a následné odňatie rezortu životného prostredia SNS.

Podľa I. Matoviča však R. Fico konal pri kauzách, ako Lemikon či emisie, až vtedy, keď registroval príliš veľké politické straty. Pri kauze emisie bolo podľa neho kľúčové, že ešte v júni R. Fico dostal upozornenie od SIS o nevýhodnom predaji, no nič neurobil.

Neprehliadnite

Minimálne dôchodky sú podľa J. Blanára otázkou priorít. Myslí si, že šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny už má riešenie. I. Matovič v tejto súvislosti vyzval Smer, aby nestrašil ľudí, že im niekto po voľbách zoberie sociálne výhody.

V diskusii deklaroval, že ak by bol členom vlády, zachoval by sociálne opatrenia, vrátane tých z dielne Smeru. Deficit chce vyriešiť tak, že odstaví od verejných financií takých ľudí, ako boli v nahrávke.

Premiér je údajne nahratý

I. Matovič tiež avizoval, že v pondelok zverejní nahrávku s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Predseda vlády sa má na nej dohovárať s policajnými odborármi o zvyšovaní platov. „Natvrdo dôkaz o tom, že si kupujete policajtov,“ komentoval I. Matovič jej obsah.

Kandidátku OĽaNO do parlamentných volieb odovzdajú tradične tesne pred uplynutím termínu, priblížil I. Matovič. Má na nej obsadiť posledné 150. miesto. Lídrom má byť „obyčajná žena“ z východného Slovenska, jej meno prezradiť nechcel.

Už zverejnenú kandidátku Smeru zhodnotil Blanár tak, že ide o „zodpovednú zmenu“. Vyšetrovanie člena OĽaNO Jaroslava Naďa a zvolanie niektorých členov Bezpečnostnej rady SR nebolo podľa J. Blanára prehnané. Išlo podľa neho o obvinenie, ktoré sa nepotvrdilo. Povedal, že treba nechať konať orgány činné v trestnom konaní.

I. Matovič hovorí, že cieľom bolo zdiskreditovať ich člena a odpočúvať ich predvolebnú komunikáciu. Chýbali podľa neho dôkazy spáchania trestných činov. Podotkol, že toto obvinenie podľa neho prinesie J. Naďovi niekoľko stotisíc krúžkov od voličov.

Aktualizované 2.12.2019

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) trvá na tom, že si svojím vystúpením na konferencii policajtov nekupoval ich hlasy. Podľa neho išlo o verejné stretnutie s policajnými odborovými organizáciami z celého Slovenska, kde bolo viacero médií a každý si mohol robiť záznam. Odmieta, že by hovoril niečo tajné, z čoho by sa mala robiť senzácia. 

 „Je logické, že keď sa nás spýtali, že kde majú garanciu, že im niekto na tieto osobné príplatky v budúcnosti nesiahne, moja odpoveď bola jasná a zrozumiteľná. Bola to odpoveď na otázku, že, samozrejme, pokiaľ som predsedom vlády, môžem garantovať, že im nikto na tieto osobné príplatky nesiahne, ale čo bude po voľbách, to už ja zaručiť samozrejme neviem,“ povedal P. Pellegrini v pondelok novinárom s tým, že ide o štandardné vyjadrenie, ktoré používa aj pri iných sociálnych opatreniach.

Obvinenia o kupovaní poslancov v pondelok odmietol aj predseda Odborového zväzu polície v SR Viktor Kiss. Zvyšovanie platov oznámil premiér podľa Kissa na kongrese policajtov, ktorý sa konal 6. a 7. novembra. Premiér podľa neho nikoho nežiadal, aby vo voľbách podporil jeho alebo určitú stranu.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Matovič, Smer-SD