Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pellegrini: Na Slovensko neprídu žiadni migranti bez nášho súhlasu

29.06.2018, 14:00 | TASR

Slovensko môže prijať až 1200 migrantov v rámci výpomoci susedným krajinám, ktoré sa ocitnú v núdzi. Na Slovensko však neprídu žiadni migranti bez toho, aby s tým vláda súhlasila. Povedal to v piatok slovenský premiér Peter Pellegrini na margo dohody o migrácii, ktorá sa v piatok ráno dosiahla na summite EÚ v Bruseli.

  • Tlačiť
  • 2

Rokovanie v Bruseli bolo podľa P. Pellegriniho veľmi náročné. „Podarilo sa nám dosiahnuť text, s ktorým môže byť spokojná aj Slovenská republika, ale hlavne s tým textom môže byť spokojná aj Európska únia, pretože tú zodpovednosť za ňu nesieme všetci... Musím veľmi oceniť, že konečne sa diskusia z roviny vynucovania relokácie a povinných kvót presunula do roviny dôslednej ochrany vonkajších hraníc, čo bola jedna z hlavných tém,“ povedal premiér a zdôraznil, že to je niečo, čo Slovensko presadzovala dlhodobo.

Neprehliadnite

Na základe textu dohody by malo dôjsť k posilneniu agentúry Frontex – navýšením finančných i technických prostriedkov. EÚ je zároveň podľa P. Pellegriniho vyzvaná, aby prehodnotila systém hotspotov v tretích krajinách, kde prebehne rýchly proces vyhodnotenia.

Ak by predsa len nejakí migranti do EÚ prišli, dohodlo sa, že budú môcť v krajinách prvej línie vzniknúť kontrolované centrá, tie však budú zriadené na dobrovoľnej báze. Slovensko potrebovalo v tejto súvislosti uistenie, že preň nebudú vyplývať podmienky na povinné prerozdeľovanie.

„Žiadni migranti neprídu na Slovensko bez toho, aby Slovensko súhlasilo,“ povedal premiér. Slovensko však podľa jeho slov skôr vníma, že má stále kapacitu na poskytnutie dočasnej pomoci – napríklad dočasného umiestnenia azylantov zo susedných krajín, napríklad Rakúska, ktoré sa ocitnú v núdzi, na svojom území. Takto, v akýchsi štartovacích zariadeniach, môže podľa P. Pellegriniho prijať až 1200 migrantov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy , migranti, Peter Pellegrini