Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pellegrini o zákone roka: Vyrovnaný rozpočet nemôže byť fetiš

14.10.2019 | TASR

Diskusia (23 reakcií) Pravidlá diskusie

14.10.2019 | BrunoBruno

Zadlžovanie je teda normálne?

14.10.2019 | king01

asi ano -kedže tohto roku islo vyse 400 milionov eura len na splátku stíhačiek o rok zase, takze nerátaj, že budeme mat rozpočet bez zadlžovania

15.10.2019 | Brano L.

Však konečne nebudú to tie šroty z Ruska.
A nebudeme závislí na báťuškovi v Moskve.
Nezávislosť niečo stojí.

14.10.2019 | Európan

Vyzerá to tak a platí to dlhodobo globálne na celom svete.
U nás od roku 1989.

15.10.2019 | @@@

v kapitalizme ano .... :D :P ....

14.10.2019 | Bjorni

Ak jednotlivec zije na dlh - zbankrotuje.
Ak rodina zije na dlh - zbankrotuje.
Ak firma zije na dlh - zbankrotuje.
Ak stat zije na dlh - dopadne to rovnako. Len v dlhsom obdobi ako sa tam vidia tito chrapuni.

14.10.2019 | Bjorni

Nie vyrovnany rozpocet ma byt fetis, ale dlhodobo prebytok v rozpocte ma byt fetis, pri dostatocnom financovani dochodkov, zdravotnictva, skolstva, spravodlivosti a armady.

PS: ja si uvedomujem ake vydavky su spojene s hore napisanymi polozkami a dosiahnut pri 100% plneni prebytkovy rozpocet je uloha pre velmi sikovnych ludi.


15.10.2019 | martin33

Povodny zmysel Keynesoveho pristupu k ekonomike bol v tom, ze stat v case krizy mina a zadlzuje sa, kym v case properity cez prebytkovy rozpocet tie dlhy splaca a buduje rezervu na "horsie casy". Z dlhodobeho hladiska je ale rozpocet vyrovnany.
Cele to je ale dnes obratene na hlavu, ked je stat aj v case prosperity v debete.

15.10.2019 | @@@

lebo cez tie dlhy dnes štaty ekonomicky rastu ....bez toho aby usa každy rok nevytvorilo dalšich 1 bilion dlhu ako by usa ekonomicky rastli ?...asi by s tym mali problem a kedže na usa su priliš naviazany aj ostatny tak aj ostatny by s tym mali problem a už tu by boli všetci v prd.li ....

takže všetko to je vlastne bludny kruh kde ani jedna cesta nie je ta spravna lebo nakoniec obe vedu len a len do problemov a tak všetci radšej aby vymysleli niečo nove niečo lepšie sa udržuju v tom že aspon ked neprši tak kvapka :D :D :D

15.10.2019 | HlasNaHlas

nasr.ť na Keynsa, normálne má byť, že si treba vytvárať rezervy na horšie časy aj počas krízy. štát nemusí peniaze držať v kase, ale môže kúpiť majetok, čiže bez vynúteného znárodňovania (teda kradnutia občanom) môže zveľaďovať svoj majetok za prebytok v štátnom rozpočte. Alebo kúpi zlato, či urán, čokoľvek, postaví elektráreň a bude predávať občanom energiu s minimálônym ziskom potrebným na jej prevádzku, údržbu, rekonštrukciu alebo ku predá za trhové ceny do zahraničia a pod.

v skutočnosti napr. stavba štátnej diaľnice je stratou, lebo vynaložené prostriedky na výstavbu sú nižšie ako cena hotového diela a pre nevýhodné zmluvy miliónové zisky z nich plynú preč zo Slovenska. TOTO UROBIL FICO, VÁŽNY A BANDITI ZO SMERU

ktovie ako sú na tom Mochovce a tď.

16.10.2019 | martin33

Dlhodoby prebytok v statnom rozpocte jednoducho znamena, ze ludia platia viac dani ako je nevyhnutne.
Ak stat vlastni vela majetku, s jeho spravou a prevadzkou bude, minimalne v nasich podmienkach, spojena korupcia a teda pri predaji elektriny alebo hocicoho ineho s minimalnym ziskom nie je stat schopny konkurovat sukromnemu sektoru.

14.10.2019 | Roman Kanala

Peloš: "Slovensko musí byť sociálnym štátom, v ktorom [občan] musí mať istotu, že ak sa dostane do krízovej situácie, štát mu pomôže"

A kto pomôže štátu, keď sa dostane do krízovej situácie, lebo sa všetko rozkradlo a prežralo?

15.10.2019 | chronos88sk

To sa ludom bez mozgu tazko vysvetluje.

15.10.2019 | martin33

"A kto pomôže štátu, keď sa dostane do krízovej situácie, lebo sa všetko rozkradlo a prežralo?"

ECB, novovytlacenymi peniazmi.
Skonci to ale ako zvycajne:
https://en.wikipedi...

15.10.2019 | @@@

ano pravda je taka že toto su len politicke kecy na oblbnutie ludi ....pravda je taka že štat sa na tych ludi vys.rie a to dolsovne ako vždy ....ale pravda je aj taka že ani druha strana neponuka žiadne riešenie prave naopak druhy strana ponuka pre ludi ešte zhoršenie že aj to malo im zoberie aby ich kamarati mali viac :D :D :D

15.10.2019 | Andrej_sk

Ani nie, ze kto pomoze statu, ale z coho bude chciet stat pomahat ludom, ked nebude mat z coho.

15.10.2019 | demo50

Už tejto smeráckej čvarge nerozumiem. Keď skoroguvernér NBS a najchytrejší minister financií vyhlásil (bez hodnoverných argumentov), že Slovensko bude mať v roku 2019 "historicky prvý vyrovnaný rozpočet", tak Pelle a spol. chceli pomaly vyhlásiť štátny sviatok a organizovať oslavy. Odrazu vyrovnaný rozpočet nemá byť fetiš, tak ako to je, súdruh Pellegríni?

15.10.2019 | Roman Kanala

Je iný fetiš. Veľká smerácka žranica zo stále väčšej kopy peňazí, ako štát prehľadáva podnikateľom vrecká.

15.10.2019 | Brano L.

Nielen to, cesty sa stále rozpadávajú, na železnici je pravidlom látanie a plátanie, hlavné trasy sú v haverijnom stave, armáda je len jedna malá brigáda, ktorá by nás ubránila pred Džingischánom maximálne 15 minút.
Kultúrne pamiatky sa na mnohých miestach rozpadávajú, mestá nemajú dosť peňazí na opravu a udržiavanie a polovica národa básni o 13. a 14.platoch.
Fakt super je to na Slovensku a s takouto verchuškou na čele, to je ideál!

15.10.2019 | HlasNaHlas

presne tak, to je okrem vnútorného a zahraničného investičný dlh 100 krát väčší ako tie dva predchádzajúce. voľte komunistov naďalej a dôjdete až do Venezuely, hlupáci!

15.10.2019 | zajo-

Šparadlá v prášku si dáva radiátorik do nákladov ? ? ?

15.10.2019 | Andrej_sk

1. vlada nebude skrtat na ludoch - ved to aj tak zaplatia ludia
2. vyrovnany rozpocet nie je fetis - hlavne nie, ked sa s tym bude borit ina vlada
No comment, Pelle.

15.10.2019 | Andrej_sk

Peter Pellegrini absolvoval Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor financie, bankovníctvo, investovanie a Ekonomickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach.