Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pellegrini: Sme rozdelení na dva tábory, ale zažívame ekonomicky najlepšie časy

01.01.2019, 17:29 | TASR

Uplynulý rok bol podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) rokom „skúšky demokratickej vyspelosti“. Skonštatoval to v utorok počas novoročného prejavu pri príležitosti vzniku samostatného Slovenska. Upozornil v ňom na rozdelenie spoločnosti a potrebu spolupráce pri výzvach, ktorým bude krajina v blízkej budúcnosti podľa neho čeliť.

  • Tlačiť
  • 13

Poukázal na to, že prvýkrát v moderných dejinách Slovenska došlo k tragickej udalosti, akou je vražda novinára. „V tomto politicky náročnom období sme dokázali prijať vyspelé štátnické rozhodnutia, ktoré vrátili Slovensku vnútropolitickú stabilitu,“ zdôraznil v príhovore P. Pellegrini.

Udalosť podľa neho rozdelila spoločnosť. „Hľadať témy, ktoré nás spájajú, je čoraz ťažšie, v niektorých oblastiach priam nemožné. Vytratila sa schopnosť pomenovať spoločným jazykom úspech,“ povedal. Odmieta vraj „politiku berlínskeho múru“, postavenú na rozdelenej spoločnosti. Zdôraznil, že vládna koalícia je stabilná a schopná zabezpečiť prijatie kľúčových zákonov. Varoval tiež pred deštrukciou dôvery v štát, ktorá môže viesť k rastu extrémizmu a radikalizmu.

Premiér tvrdí, že Slovensko zažíva ekonomicky najlepšie časy. Hovoril o historicky najnižšej nezamestnanosti a vyrovnanom štátnom rozpočte. Spomenul tiež prijatie sociálnych opatrení, ako napríklad obedy pre žiakov zadarmo, zvýšenie platov vo verejnej správe a investície do zdravotníctva. Avizoval, že vláda pracuje aj na ďalších opatreniach, ako zvýšenie rodičovského príspevku a predĺženie materskej dovolenky. Premiér chce, aby bolo Slovensko sociálnym, priateľským a bezpečným štátom.

Neprehliadnite

„Ľudia musia vidieť, že politici nevidia len po koniec najbližšieho volebného obdobia. Musia vidieť, že majú jasnú predstavu aj o budúcnosti našej krajiny. Pretože okrem všetkých už spomenutých výziev budeme čeliť výzvam, ktoré nám dnes unikajú alebo ich možno podceňujeme,“ povedal. Medzi ne zaradil napríklad demografický vývoj krajiny, ale aj rozvoj digitalizácie.

Predseda vlády je presvedčený, že je potrebná verejná diskusia o týchto výzvach za účasti elít z rôznych oblastí spoločenského spektra. „Aby bol tento dialóg spoločensky efektívny, nezaobídeme sa bez politiky spolupráce a schopnosti jeden druhého počúvať,“ doplnil.

Zároveň informoval, že v krátkom čase vystúpi s prvými návrhmi, ako týmto výzvam čeliť. „A veľmi ocením, ak aj médiá prejavia svoju spoločenskú zodpovednosť a pristúpia k takejto výzve konštruktívne a vedomé si svojho poslania,“ dodal.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Peter Pellegrini