Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peniaze z rakúskej „zlej banky“ Heta neuvidí nikto skôr ako za 7 rokov

10.04.2016, 20:40 | ČTK

Veritelia rakúskej konsolidačnej banky Heta budú mať pri svojich pohľadávkach stratu 54 percent a zrejme sa k zvyšným peniazom nedostanú skôr ako za sedem rokov. Uviedol to v nedeľu rakúsky Úrad pre dohľad nad finančným trhom (FMA), ktorý túto bankovú inštitúciu spravuje.

  • Tlačiť
  • 0

Heta je nástupkyňou skrachovanej banky Hypo Alpe Adria, za ktorej dlhy sa plne zaručila domovská spolková krajina Korutánsko a dostala sa tým do veľkých finančných problémov. Veritelia požadujú, aby Korutánsko doplatilo zvyšok ich pohľadávok.

To by podľa odhadu FMA znamenalo, že by krajina musela splatiť 6,4 miliardy eur. Úrad dospel k predbežnej výške straty na základe triezveho odhadu príjmov z predaja aktív Hety do roku 2020.

Termín splatnosti dlhopisov tejto takzvanej „zlej banky“ FMA odložil na koniec roka 2023 a s platnosťou od minuloročného marca zrušil všetky úrokové platby. Úrad však dodal, že pred rokom 2023 je možné tieto pohľadávky splácať „dobrovoľne“, čím naznačil možnosť dohody medzi Korutánskom a veriteľmi.

Úrad prevzal kontrolu nad Hetou minulý rok v marci a po zistení, že nemá dostatok kapitálu, vyhlásil moratórium na splácanie jej dlhov do tohtoročného mája.

Medzi najväčších veriteľov tejto spoločnosti patria nemecké banky a poisťovne, ktoré majú v banke Heta pohľadávky v hodnote približne sedem miliárd eur, uvádzajú odhady nemeckej centrálnej banky.

Neprehliadnite

Rakúska vláda banku Hypo Alpe Adria koncom roka 2009 zoštátnila, aby zabránila jej pádu v dôsledku svetovej finančnej krízy. Banka potom v rámci štátnej pomoci dostala 5,5 miliardy eur, neskôr jej aktíva vláda previedla do „zlej banky“ Heta.

V utorok sa majú v Londýne stretnúť zástupcovia Korutánska a veritelia Hety, napísali rakúske noviny Der Standard. Rokovať majú o podmienkach, pri ktorých Korutánsko odkúpi jej dlhopisy. V marci veritelia odmietli návrh kupovať dlhopisy pod ich oficiálnou nominálnou hodnotou.

Viacerí z nich požadujú plné splatenie. Korutánsko namieta, že si to nemôžu dovoliť, ročný rozpočet tejto krajiny predstavujú približne dve miliardy eur.

Veritelia sú podľa novín pripravení predložiť ponuku, ktorá sa zakladá na návrhu rakúskeho ministra financií Hansa Jörga Schellinga. Podľa neho veritelia, ktorí predajú dlhopisy Hety za 75 percent ich nominálnej hodnoty, by príjmy z predaja mohli reinvestovať do rakúskych štátnych dlhopisov tak, že si zaistia splatenie 82 percent zo svojich pohľadávok.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Korutánsko

Diskusia (0 reakcií)