Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maták: Ak by štát kúpil našu nemocnicu, musel by som podať trestné oznámenie

25.04.2019, 14:58 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Eduard Maták vo štvrtok tvrdo odmietol predaj súkromnej nemocnice v Boroch štátu. Na predstavení novej nemocnice v bratislavskom Lamači povedal, že o tom nikdy neuvažovali. Predstaviť si nevie ani scenár, že by štát nemocnicu vlastnil a nemocničná sieť Penty Svet zdravia by ju prevádzkovala. „Pre mňa ako občana Slovenskej republiky je neprijateľný. Musel by som podať trestné oznámenie na tých, ktorí ju kúpili,“ povedal so zveličením.

  • Tlačiť
  • 15

Odmietavý postoj k predaju nemocnice štátu zdôvodnil tým, že si nemyslí, že štát je dobrý vlastník. Efektívnejšie a kvalitnejšie sú podľa neho súkromné zariadenia, pretože ich manažmenty majú iné motivácie ako tie v štátnych. „Nikdy by sme nepristúpili na model, výsledkom ktorého by bolo obmedzenie nás v plnej zodpovednosti, ale aj v kompetencii manažovať nemocnicu,“ dodal E. Maták.

Neprehliadnite

Premiér Peter Pellegrini v stredu avizoval, že ak Penta nemocnicu štátu nepredá, čaká ich tvrdý konkurenčný boj. „Investor sa potom bude musieť vysporiadať s tým, že bude fungovať na trhu, kde bude mať veľmi vážneho konkurenta,“ povedal, pričom myslel univerzitnú nemocnicu na Rázsochách. Tá by mala stáť, ak sa s Pentou nedohodnú, v roku 2024.

Sťažiť rozbeh a fungovanie novej bratislavskej súkromne nemocnice by mohol štát aj prostredníctvom svojej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Napríklad tým, že by s ňou nepodpísala zmluvu. Doteraz o nej ešte Penta s poisťovňou nerokovala, no vraj nemajú obavy, že by nemala o ich služby záujem.

Kde vezme peniaze Dôvera?

Ako povedal E. Maták, nevie si predstaviť manažment VšZP, ktorý by zakázal svojim klientom chodiť do nového zariadenia len preto, že je vlastnené Pentou. „Myslím si, že by to spôsobilo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy nemocnica Bory, Penta