Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Percento najbohatších získalo 82 percent všetkých peňazí

22.01.2018, 17:22 | SITA

Rozdiel medzi superbohatými a zvyškom sveta sa vlani podľa medzinárodnej charitatívnej organizácie Oxfam zväčšil. Približne 82 percent peňazí, ktoré sa vlani vygenerovali, podľa organizácie smerovalo jednému percentu najbohatších, pričom chudobnejšia polovica ľudstva neevidovala nijaké zväčšenie majetku.

  • Tlačiť
  • 2

Príčinou prehĺbenia rozdielov v majetku sú daňové úniky, vplyv firiem na politiku, oslabovanie práv pracujúcich a programy redukcie výdavkov, tvrdí Oxfam. Informuje o tom britský portál BBC.

Správa organizácie Oxfam je založená na údajoch ekonomického magazínu Forbes a ročenky Credit Suisse Global Wealth. Prieskum na určenie majetku používa hodnotu osobných aktív, hlavne obytných nehnuteľností a pôdy po odrátaní dlhov. Údaje však nezahŕňajú mzdy.

Neprehliadnite

Táto metodika je terčom kritiky, pretože znamená, že napríklad študent s vysokým dlhom, ale s veľkým budúcim zárobkovým potenciálom sa na základe použitých kritérií považuje za chudobného.

„V skutočnosti sa globálna nerovnosť v posledných desaťročiach výrazne zmenšuje,“ povedal Sam Dumitriu, šéf výskumu v organizácii Adam Smith Institute. „Keďže Čína, Vietnam a India prijali neoliberálne reformy, najchudobnejší ľudia vo svete získali rozsiahle zvýšenie platov,“ dodal.

Oxfam však tvrdí, že aj keby sa majetok chudobnejšej polovice ľudstva prepočítal tak, že sa vylúčia ľudia s dlhmi, ich spoločný majetok sa stále rovná majetku iba 128 miliardárov.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy boháči, bohatstvo, miliardári